Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kantarcılar camii
kantarcılar camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

trabzon gülbahar hatun camii
trabzon gülbahar hatun camii

            

Önceki Fotoğraf:
trabzon gülbahar hatun camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
trabzon gülbahar hatun camii


trabzon gülbahar hatun camii
Açıklama: Trabzon camileri arasında en beğendiğim cami… Yavuz Sultan Selim tarafından 1514 yılında yaptırılmış. Değişik zamanlarda onarılmış olmasına rağmen orijinalliğinden fazlaca bir şey kaybetmeden günümüze ulaşabilmiş. Küçük ve boyu alçak ancak bâni ve bâniyesinden olsa gerek, ruhaniyeti yüksek bir cami… Yavuz Sultan Selim gibi bir hakan tarafından, 2. Bayezid yani Bayezid-i Veli’nin eşi, Osmanlı’nın en hayırsever hanım sultanlarından Ayşe Gülbahar Hatun adına inşa ettirilmiş…
Adını verdiği mahallede, Atapark’ın içinde yer alan cami; mektep, medrese, imaret, darü'l-kurra ve türbeden oluşan bir külliyeymiş. Maalesef bu külliyeden günümüze sadece cami ve türbe ulaşabilmiş.
Gülbahar Hatun Camii, Bursa ekolünden… Yani ters T tipi… Girişte iki tarafta birer oda var… Kare harimi tek kubbe örtüyor. Son cemaat yeri, altı mermer sütunun desteklediği beş küçük kubbeden oluşuyor. Duvarları koyu gri ve sarımtrak beyaz taştan yapılan caminin minaresi iki sıra siyah, bir sıra beyaz taşla işlenmiş. Siyah ve beyaz taş, Trabzon’un diğer camilerinde de sıkça görülen bir uygulama… (08/ 07/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 30.07.2010 16:11
Görüntülenme: 1435
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 72.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/350
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 08.07.2010 12:04:59
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft