Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şanlıurfa halilürrahman camii
şanlıurfa halilürrahman camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

edirne eski camii
edirne eski camii

            

Önceki Fotoğraf:
edirne eski camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
edirne eski camii


edirne eski camii
Açıklama: Edirne şehir meydanı çok enteresandır. Üç abidevî eserle Osmanlı’nın altı asırlık serüvenini özetler. Bu yüzden ben buraya “Osmanlının sacayağı” diyorum. İlk ayakta, Osmanlılardan günümüze ulaşmış en eski abidevi yapı, Edirne’nin ulu camisi Eski Camii yer alıyor. Fetret devrinde yapılmış ancak, Anadolu'daki dağınıklığı derleyip toparlaması nedeniyle, devletin ikinci kurucusu olarak görülen Çelebi Mehmet tarafından tamamlatıldığı için Osmanlı Devleti’nin büyümesinin simgesi olarak görülüyor.
İkinci ayakta; Eski Camii’nin kuzeyinde ve hemen karşısında, yükselme dönemi camilerinin prototipi olan Üç Şerefeli Camii yer alıyor. Tam anlamıyla ilklerin camisi… Altı destekli merkezi kubbeye dayalı plan kurgusuyla Osmanlı mimarisinin gelişiminde olduğu kadar, Mimar Sinan’ın mimarisinde de önemli bir yere sahip. Bu camideki bazı mimari unsurlar, daha sonra oluşan klâsik Osmanlı üslubu içinde bazen aynen, bazen de geliştirilerek kullanılmış… Dört minaresi birbirinden farklı olan cami, minare sayısının dörde çıktığı ilk örnek… Revaklı avlu yine ilk kez bu camide uygulanmış.
Üçüncü ve son ayakta, ilk iki eserin karşısında Türk ve İslâm tarihinin en ihtişamlı yapısı yükseliyor. Osmanlı mimarisinin doruk noktası… Dünya mimarlığının en önemli eseri… Sultanın isteği ve tanımıyla “rüzgârda misali olmayan cami”… Koca Sinan’ın kendi ifadesiyle ustalık eseri… Serhad şehrimizin hakimi… Kâbe ölçüleriyle sembolleşen mabet… Kubbe gelişiminin ulaştığı en üst nokta … Zarafet ve sükûnet abidesi… Selimiye… 93 Harbi’nde şehre girdiğinde camiyi gezen Rus komutana, “Bu eseri meydana getiren medeniyet bizi burada tutmaz” dedirten şaheser…
Alın size 600 yıllık medeniyet özeti… (03/ 08/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 12.08.2010 03:46
Görüntülenme: 1011
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 104.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 125
Oluşturma Tarihi: 03.08.2010 12:02:17
Merkez Uzunluğu: 30mm

Powered by DNAsoft