Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kabataş hekimoğlu ali paşa çeşmesi
kabataş hekimoğlu ali paşa çeşmesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tophane çeşmesi
tophane çeşmesi

            

Önceki Fotoğraf:
tophane çeşmesi- yıldız fotoğraf arşivi

 
 Sonraki Fotoğraf:
tophane çeşmesi


tophane çeşmesi
Açıklama: Tophane’de, Kılıç Ali Paşa Camii ile Nusretiye Camii arasında, Tophane Meydanı’nı süsleyen çeşme, Sultan 1. Mahmut tarafından 1732 yılında inşa ettirilmiş.
Plân bakımından Üsküdar 3. Ahmet Çeşmesi’ne benzeyen bu meydan çeşmesi yıllarca bakımsız bir halde onarım bekledi. Bu arada yalaklar ve musluklarının bir kısmı yok edilmişti. Nihayet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Saka Su işbirliğiyle restore edilerek 15 Mayıs 2006’da hizmete açıldı.
Kare şeklindeki çeşmenin cepheleri mimari bakımdan birbirinin aynı. Köşelerinin alt kısımlarıysa pahlı. Dört cephesinde de mermer üzerine oyma tezyinatı çok mükemmel.
Her cephenin ortasında bir çeşme, çeşmelerin yanlarında da mihrapçe şeklinde ikişer hücre bulunuyor. Çeşmelerle hücrelerin arası saksı içine dikilmiş meyve desenli kabartmalarla süslenmiş.
Tophane Çeşmesi’nin yapımıyla ilgili kitabesi çok uzun. Gövdenin üst tarafını çepeçevre kuşatan ve her cephede altışar mısralık ikişer satır halinde celi sülüsle yazılmış kırk sekiz mısradan oluşuyor. Bunun dışında, köşe pahları üzerinde dörderden on altı mısralık ve her cephede yer alan ikişer hücrenin üzerinde birer beyit halinde yine on altı mısralık kitabeler bulunuyor.
Çatısı, kurşun kaplı büyük bir kubbe ve çok geniş ahşap bir saçakla örtülü. Saçaklar ahşap kabartmalarla tezyin edilmiş.
Sultan 2. Abdülhamid’in Yıldız Fotoğraf Albümü’nde yer alan eski fotoğrafında görüldüğü gibi Tophane Çeşmesi’nin saçağı eskiden bu kadar geniş değilmiş ve çatısındaki kubbe de yokmuş. (22/ 08/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 23.08.2010 05:14
Görüntülenme: 893
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 109.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 125
Oluşturma Tarihi: 22.08.2007 17:32:06
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft