Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

edirne eski camii
edirne eski camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

saliha sultan çeşmesi
saliha sultan çeşmesi

            

Önceki Fotoğraf:
saliha sultan çeşmesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
saliha sultan çeşmesi


saliha sultan çeşmesi
Açıklama: Azapkapı’da, Unkapanı Köprüsü’nün ayağı yanındaki Sokullu Mehmet Paşa Camii bitişiğinde yer alan bu çeşme ve sebil, 1732 yılında, Sultan 1. Mahmud’un validesi, Sultan 2. Mustafa’nın eşi Saliha Sultan tarafından yaptırılmış.
Azapkapı’da yıllarca bakımsızlıktan azap çektikten sonra Kuveyt Türk tarafından 2005 yılında restore edilen bu zarif çeşmenin güzel bir hikâyesi var. Sultan 4. Mehmed’in eşi Rabia Gülnuş Valide Sultan bir gün maiyetiyle birlikte Azapkapı taraflarından geçerken, gözüne buradaki basit bir çeşmenin önünde su testisi kırıldığı için ağlayan küçük bir kız çocuğunu görür. Küçük kızı avutmak için eline biraz para verir. Çocuk parayı almaz. Testisi kırıldığı için değil de eve su götüremediği için ağladığını söyler. Küçük kızın tavrından ve cevabından hoşlanan Valide sultan onu alıp sarayına götürür. Özenle büyütür ve yetiştirir, yaşı gelince de oğlu 2. Mustafa’yla evlendirir. O küçük kız Saliha Sultan’dır. Testisinin kırıldığı o basit çeşmenin yerine büyük bir çeşme yaptırmayı çok arzular fakat bir türlü nasip olmaz. Yıllar sonra oğlu Sultan 1. Mahmut annesinin bu isteğini yerine getirir ve onun adına bu abidevi çeşmeyi inşa ettirir.
Dört cepheli çeşmenin yola bakan yüzünde ortada sebil, sebilin iki yanında da çeşmeler yer alıyor. Bu yüzün her tarafı nefis taş işçiliğiyle süslenmiş. Kıvrık dallar ve meyve motifleriyle tam bir kadın çeşmesi… Diğer üç yüzü mermerle kaplı ve sadece musluklar bulunuyor.
Çeşmenin, kalem işleriyle süslü geniş saçaklı çatısının üzerinde sekiz küçük kubbeyle çevrili bir büyük kubbe var. Yine çeşmelerin ortasındaki sebil bölümünün üstünde dilimli, yüksek kasnaklı ayrı bir kubbe yer alıyor. Yani çatıda toplam on kubbe mevcut.
Sokullu Mehmet Paşa Camii önünde olduğu için bu çeşmeyi yanlış olarak bir çok kişi Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi diye adlandırır. (20/ 08/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 01.09.2010 04:49
Görüntülenme: 1078
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 88.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/160
Buşluk Verisi: F/6.3
ISO hızı: 100
Oluşturma Tarihi: 20.08.2007 11:07:54
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft