Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa saat kulesi
bursa saat kulesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mardin kasımiye medresesi ve camii
mardin kasımiye medresesi ve camii

            

Önceki Fotoğraf:
mardin kasımiye medresesi ve camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
mardin kasımiye medresesi ve camii


mardin kasımiye medresesi ve camii
Açıklama: Eyvan içindeki geleneksel Artuklu çeşmesi… Su kaynağından doğuyor ve küçük havuzda çocukluk günlerini tamamlayıp daha büyük olan ikinci havuza doluyor. Oradan da mezar şeklindeki üçüncü havuza, kaçınılmaz sona akıyor. Bir başka anlatımla da hayatı simgeleyen büyük havuzdan çıkıp gidiyor.
Çeşme ve su insan hayatına benzetilmiş. Çeşmenin şekli, suyun geniş ve dar kanallardan (yavaş ve hızlı) akışıyla insan ömrü anlatılmış. Benzetme hoş, felsefe derin… Mardin’deki medreselerin ve avlulu camilerin hepsinde bu çeşmeden var. Fakat buradakinin hüzünlü hikayesi, bu eyvanlı çeşmeyi diğerlerinden daha özel kılıyor. Efsaneye göre medreseyi yaptıran Sultan Kasım’ın kafası, Timur tarafından burada kestirilmiş. Acılar içindeki kız kardeşi, başındaki yaşmağını çıkarıp yerdeki kana bulamış ve duvarlara saçmış.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi duvarlarda kana benzeyen izler halen mevcut. Bu efsanenin haberleri yapılmış, izler tahlil ettirilmiş, kök boyası ve kına oldukları yönünde açıklamalar yapılmış… İsteyen tahlil sonuçlarına, isteyen de efsaneye inanabilir… (04/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 22.06.2011 11:01
Görüntülenme: 1539
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 82.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.6
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 04.06.2011 09:05:01
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft