Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

edirne eski camii
edirne eski camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mardin zinciriye medresesi
mardin zinciriye medresesi

            

Önceki Fotoğraf:
mardin zinciriye medresesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
mardin zinciriye medresesi ve camii


mardin zinciriye medresesi
Açıklama: Mardin’in iki büyük medresesinden biri olan Zinciriye, taş şehrin üst noktasında, kalenin hemen altında Medrese Mahallesi’nde yer alıyor. Mardin’in simgelerinden biri olan yapı, 1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılmış. Kasımiye Medresesi’nin bânisi Sultan Kasım gibi Zinciriye’nin bânisi Sultan İsa da Timur ve ordusuyla mücadele etmiş ve bir süre bu medresede hapsedilmiş.
Geniş bir alanı kaplayan medrese; cami, türbe ve ek yapılardan oluşuyor. Medresenin güneye bakan ön cephesinin iki yanında dilimli kubbeleri olan giriş kapıları bulunuyor. Bunlardan soldaki dilimli kubbenin altında türbe, sağdaki kubbenin altındaysa cami yer alıyor. Bu iki mekân arasında dışarıya açık dört revak kemeriyle, kubbelerin altındaki dilimli yarım kubbeli duvar payandaları yapıya görkemli bir görünüm kazandırıyor. Revak kemerlerinin altında Mardin’deki her medresede bulunan, Artuklu dönemi karakteristiğini taşıyan çeşme görülüyor.
Medresenin yüksekte kurulmuş olmasınınsa bir sebebi var. Burası zamanında rasathane olarak da kullanılıyormuş. (04/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 23.06.2011 17:26
Görüntülenme: 1362
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 128.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 04.06.2011 08:33:32
Merkez Uzunluğu: 170mm

Powered by DNAsoft