Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şah sultan camii- eyüp
şah sultan camii- eyüp
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

şanlıurfa mevlevihane camii
şanlıurfa mevlevihane camii

            

Önceki Fotoğraf:
şanlıurfa mevlevihane camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
şanlıurfa mevlevihane camii


şanlıurfa mevlevihane camii
Açıklama: Haşimiye Meydanı’ndaki Mevlevîhane Çarşısı’nda yer alan caminin inşa tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ancak 1650’li yıllarda Urfa’yı ziyaret eden Evliya Çelebi, Urfa’daki cami ve tekkeleri saydığı Seyahatname’sinde Mevlevîhane’den söz etmiş. Dolayısıyla bu tarihten önce yapılmış.
Bilindiği gibi Mevlevîhaneler, genellikle büyük bir bahçe içerisinde Semâhâne, bunun içinde veya bahçesinde Mevlevî şeyhlerinin medfun bulunduğu bir türbe veya hazire, dervişlerin oturup yattıkları hücreler, şeyhin misafirlerini kabul ettiği selâmlık, şeyhin ailesinin oturduğu harem dairesi, dervişlerin yemek pişirme ve erzaklarının konulması için mutfak ve kiler, yeni başlayan dervişlerin sema çalışmaları yapmaları için meşkhaneden oluşan bir külliye halindedir.
Konya Mevlevî Dergâhı arşivinde mevcut 19. yüzyıl sonlarına ait bir krokide, Urfa Mevlevîhanesi’nin de bir külliye halinde olduğu görülmekteymiş. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla bu külliye kaderine terk edilmiş. 1950’li yıllarda semâhâne hariç külliyenin tamamı ve semâhânenin yer aldığı Danakovan Hamamı yıkılarak yerine sebze hali yapılmış. Semâhâne uzun yıllar hal esnafı ve belediye tarafından depo olarak kullanılmış.
Oldukça harap bir vaziyette olan semâhâne, 1973 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restore edilerek camiye dönüştürülmüş. 2002 yılında da bir çevre düzenlemesi yapılarak, camiyi dört bir yandan çevreleyen sebze hali ve diğer yapılar yıktırılmış.
Kare plânlı caminin üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbeyle örtülü. Kubbe üstünde alem olarak mevleviliğin sembolü olan taş sikke bulunuyor. Aynı mevlevi sikkesi caminin taç kapı alınlığında da yer alıyor. (03/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 04.07.2011 01:00
Görüntülenme: 2104
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 03.06.2011 12:10:47
Merkez Uzunluğu: 20mm

Powered by DNAsoft