Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kahramanmaraş nakip camii
kahramanmaraş nakip camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

şanlıurfa
şanlıurfa

            

Önceki Fotoğraf:
şanlıurfa

 
 Sonraki Fotoğraf:
şanlıurfa


şanlıurfa
Açıklama: Şanlıurfa… Binlerce yıl öncesine dayanan geçmişinde çeşitli kültürlere ve dinlere kucak açmış şehir… Evliya Çelebi, “Nuh Tufanı’ndan sonra kurulan en eski şehirlerden biri de Urfa’dır. Semud (Sami-Arami) kavminden Rohay adında bir hükümdarın yapısıdır. Hz. İbrahim’i bu şehirde Nemrut ateşe attırmıştır. Hz. İsa, buraları Kayser’in (Roma) idaresinde iken, gelip bir kiliseye inmiş. Onun için buraya Deyr-i Mesih derler” şeklinde anlatıyor bu kadim şehri.
Hz. İbrahim ve Hz. Eyüb’ün doğum yeri olarak kabul edilen Urfa, coğrafi özelliği sebebiyle değişik kültürel oluşumların kaynaştığı bir yerleşim olmuş. Tarihin başladığı ilkçağlardan itibaren değişik devirlerde üzerinde birçok devlet ve beylikler kurulmuş. Meşhur Arap tarihçisi Ebul Faraç'a göre Şanlıurfa, Nuh Tufanı'ndan sonra yeryüzünde kurulan ilk yedi yerleşim merkezinin ilki ve en önemlisidir. Hz. Adem’in çiftçilik yaptığı, Hz. İbrahim, Hz. Lût, Hz. Eyyüb, Hz. Şuayp, Hz, Elyasa gibi peygamberlerin yaşadığı bölge bugün Peygamberler Şehri diye biliniyor. Hatta Evliya Çelebi’nin de aktardığı gibi, Hıristiyanlar Hz. İsa’nın mendilinin Şanlıurfa'da bulunmuş olmasından dolayı buraya Dir- Mesih adını vermişler.
İnsanoğlunun uygarlık serüvenini yaşadığı bir merkezdir Urfa… Ebla, Akad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri, Arami, Asur, Pers, Makedonya,Roma, Selçuklu, Büyük İskender’in mirası Seleukos Krallığı’nın Edessa Kontluğu, Eyyübi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Akkoyunlular, Dulkadir Beyliği, Safaviler ve Osmanlılar… Yani dünyanın gördüğü bütün medeniyetlere şahitlik etmiş… (03/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 10.07.2011 15:11
Görüntülenme: 928
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 117.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/640
Buşluk Verisi: F/13
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 03.06.2011 11:14:49
Merkez Uzunluğu: 20mm

Powered by DNAsoft