Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

anadolu kavağı ve yoros
anadolu kavağı ve yoros
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

gaziantep boyacı camii
gaziantep boyacı camii

            

Önceki Fotoğraf:
gaziantep boyacı camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
gaziantep boyacı camii


gaziantep boyacı camii
Açıklama: İbadet düzenine göre enine dikdörtgen plânlı olan cami, dört payeyle birbirine paralel iki bölüme ayrılmış. Mihrap önü kubbe, diğer bölümlerse çapraz tonozlarla örtülmüş.
Caminin ceviz ağacından yapılan kündekâri minberi çok özel. Ahşap işçiliğinin en eski örneklerinden olan minber, tekerlekler üzerinde hareket ediyor. İbadet mekânını engellememesi için duvarda özel olarak yapılan bölmesinde duran minber, kullanılacağı zaman yerinden çıkarılıyor. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından cami girişine konulan Türkçe kitabede, tekerlekler üzerinde hareket eden tek örnek yazsa da, buna benzer minberler başka camilerde de var. En azından ben bir tanesini yine Gaziantep’te Ömeriye Camii’nde gördüm ve fotoğrafladım. Gerçi o yakın zamandaki restorasyonda yapılmış ancak eskiden de var olduğu biliniyor. Çünkü aynı burada olduğu gibi duvar içinde özel yeri mevcut. Bir de Şirvani Camii’nde varmış ama gittiğimde kapısı kilitli olduğu için göremedim.
Bu arada Gaziantep camilerinin hepsinde DPT tarafından konulan, Türkçe ve Arapça bilgilendirici tabelalar bulunuyor. DPT’yi tebrik etmek lâzım, çok güzel bir uygulama. Çünkü İstanbul da dahil olmak üzere bir çok şehrin bazı camilerinde adının yer aldığı küçük bir tabela bile bulunmuyor. (07/ 07/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 13.07.2011 10:44
Görüntülenme: 1109
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 89.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/10
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 07.07.2011 12:29:12
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft