Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

üçüncü mustafa türbesi
üçüncü mustafa türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

halfeti- rumkale
halfeti- rumkale

            

Önceki Fotoğraf:
halfeti- rumkale

 
 Sonraki Fotoğraf:
halfeti- rumkale


halfeti- rumkale
Açıklama: Kayalık büyük bir tepede yükselen kale, doğal kayalığın yontulmasıyla, doğal surlar meydana getirilerek yapılmış. Bu yüzden uzaktan bakılınca kale olduğu pek anlaşılmıyor. Üç tarafı suyla çevrili bu etkileyici kalenin karayla bitişik yönünde, savunma amaçlı bir hendek oluşturulmuş.
Kale içinde ev kalıntıları, kuyu, Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı harabeleri bulunuyor. Hıristiyanlığın ilk ortaya çıktığı zamanlarda Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes o dönemin önemli merkezlerinden Fırat Nehri ile Merziman çayının kesiştiği bu noktadaki Rumkale’yi kendine üs seçmiş ve rivayete göre Yuhanna İncili’ni burada yazarak çoğaltmış.
Kale tarih boyunca çok el değiştirmiş ve her seferinde farklı adlarla anılmış. M.Ö. 855 yılında Asur Kralı 3. Salmanassar tarafından zaptedildiğinde adı Şitamrat’mış. Yunanlılar bunu değiştirerek Urima adını vermişler. Süryaniler ise Kal’a Rhomeyta ve Hesna the Romaye adlarını kullanmışlar. Şehir Arapların eline geçtikten sonra Kalat-ül Rum adı takılmış. 11. yüzyılda Bizanslıların elindeyken Romaion Koyla olmuş. 1290 yılında Eşref komutasındaki Memluk ordusu tarafından tekrar alınınca bu defa Kalatül Müslimin olarak anılmış. Son olarak Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara geçince, Kale-i Zer (Altın Kale) ve zamanımızda da kullanılan Urumgala, Rumkale adlarını almış. (07/ 07/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 19.07.2011 15:49
Görüntülenme: 1749
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/160
Buşluk Verisi: F/6.3
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 07.07.2011 16:45:24
Merkez Uzunluğu: 14mm

Powered by DNAsoft