Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kasım sokağı çeşmesi- eyüp
kasım sokağı çeşmesi- eyüp
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

harran
harran

            

Önceki Fotoğraf:
harran

 
 Sonraki Fotoğraf:
harran


harran
Açıklama: Şanlıurfa’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Harran, kendi adıyla anılan ovanın tam ortasında kurulmuş kadim bir yerleşim merkezi. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. Adı, Sümerce ve Akadça "seyahat- kervan" anlamına gelen “Ha-ra-nu" dan geliyor. Ayrıca Harran, Asur ve Keldani dillerinde "Yol", Arapça'da da sıcaklık (harr) anlamına geliyor.
Tarihin en eski dönemlerinden beri büyük bir ticaret merkezi olan Harran, dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu yer de olmuş. Tarih boyunca Babil, Keldani, Asur, Hitit, Med, Pers ve İskender Krallığının yönetiminde kalmış. Daha sonra sırayla Roma, Bizans, Emeviler, Abbâsiler, Hamdâniler, Nûmeyriler, Selçuklular, Zengiler, Eyyûbiler Memluklar ve Osmanlıların yönetimine girmiş.
Tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntılarıyla görülmeye değer bir yer olan Harran, Atatürk Barajı’ndan sonra kanallarla Harran Ovası’na akıtılan Fırat Nehri’nin suyu sayesinde, tarihteki yeşil ve verimli günlerine tekrar kavuşmuş. (03/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 02.09.2011 01:44
Görüntülenme: 1193
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 96.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 03.08.2011 15:21:34
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft