Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

nuruosmaniye camii
nuruosmaniye camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

afyon gedik ahmet paşa (imaret) camii
afyon gedik ahmet paşa (imaret) camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
afyon gedik ahmet paşa (imaret) camii


afyon gedik ahmet paşa (imaret) camii
Açıklama: Cami, medrese ve hamamdan müteşekkil Gedik Ahmat Paşa Külliyesi’nin merkezini oluşturan cami, Afyonkarahisar’daki en önemli Osmanlı eseridir. İmaret Camii olarak da biliniyor. Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Gedik Ahmet Paşa tarafından 1472 yılında Mimar Ayas Ağa’ya yaptırılmış. 1795’te onarımdan geçirilmiş.
Osmanlı erken dönem mimarisinde ters T plânlı (Bursa tipi, yan mekânlı, zaviyeli) camiler tipinde olan yapının ibadet mekânını peş peşe iki kubbe örtüyor. Ayrıca doğu ve batı yönlerinde de üçer küçük kubbeli yan mekânlar bulunuyor. Kuzey cephesinde altı sütunlu ve beş kubbeli bir son cemaat yeri var.
Gedik Ahmet Paşa Camii’nin burmalı ve yivli minaresi Osmanlı taş işçiliğinin en en güzel örneklerindendir. Kesme taş kaidenin üzerine oturan gövdede başlangıçta dik olan yivler 1,5 metre sonra sağa doğru kıvrılarak burmalı yivler meydana getiriyor ve şerefe altında da zikzaklar halinde sona eriyor. Gövdedeki yivler arasına da lâcivert renkli Kütahya çini parçaları yerleştirilmiş.
Evliya Çelebi bu külliyeden şöyle söz etmiş: “Nezih bir burmalı minaresi vardır. Boyu 159, eni 80 kademdir. 2 kubbe yan yanadır. Mihrap ve minber eski sanat tarzında yapılmış ve bu minber Sinop şehrindeki minbere benzer, caminin yan sofaları vardır. Hareminde şifalı bir hamamı vardır. 70 hücreli medresesi vardır”. (21/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 16.09.2011 18:22
Görüntülenme: 4248
İndirilme: 4
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 94.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/350
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 21.08.2011 16:02:07
Merkez Uzunluğu: 13mm

Powered by DNAsoft