Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

beyazıt camii
beyazıt camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

afyon evleri
afyon evleri

            

Önceki Fotoğraf:
afyon evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
afyon evleri


afyon evleri
Açıklama: Anadolu’da doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan bir noktada bulunması hasebiyle Anadolu’nun kilidi olarak görülür Afyon… Kurtuluş Harbi’nin kazanılmasındaki rolü, adını aldığı kalesi ve sahip olduğu sivil mimariyle de önemli bir şehirdir…
Karahisar Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteğinde yer alan evler, şehrin eski yapısını ve mimarisini hâlâ koruyor. Yani Osmanlı şehir dokusunu oluşturan estetik yapılar betonların arasında sıkışıp kalmamış… Merkezdeki her sokak buram buram tarih kokuyor. Modern kentleşmenin ürünü mezar evlerse (!) şehrin dışına doğru yayılmış.
Komşusu olan Kütahya ve Eskişehir’deki sivil mimariye paralel tasarım ve uygulamaların görüldüğü Afyon evleri, genellikle iki veya üç katlı. Avlu kültürü olmadığı için bitişik düzende ve ön cepheleri sokağa açılır vaziyette yapılmış. Alt katlar belirli bir yüksekliğe kadar kesme ve moloz taşla, üst katlarsa çatıya kadar ahşap karkas, kerpiç veya tuğla dolgulu olarak inşa edilmiş.
Afyon evlerinde dış görünüme çok önem verilmiş. Payandaların desteklediği çıkmalarla hareket ve estetik kazandırılan evler; çıkmalı, çatı odalı veya balkonlu, kapı boşluğu üzerinde balkonlu, kapı boşluğu üzerinde cumba biçiminde çıkıntısı olan evler olmak üzere değişik şekillerde inşa edilmiş.
Geleneksel Afyon evlerinin büyük kısmı fazla bozulmadan günümüze gelebilmiş. Zarar görenlerse onarılarak içerisinde yaşanır hale getirilmiş. (21/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 22.11.2011 23:03
Görüntülenme: 4416
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 92.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 21.08.2011 17:22:26
Merkez Uzunluğu: 26mm

Powered by DNAsoft