Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

orman gülü
orman gülü
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

emir sultan türbesi
emir sultan türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
bursa emir sultan camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
bursa emir sultan camii


emir sultan türbesi
Açıklama: Cami avlusunun kuzeyinde yer alan ve avlu seviyesinden biraz aşağıda kalan Emir Sultan Türbesi’ni Hundi Hatun yaptırmış fakat o türbeden günümüze pek bir şey kalmamış. Şimdiki türbe Sultan Abdülaziz tarafından 1868 yılında yaptırılmış. Türbede; Emir Sultan, eşi Hundi Hatun, iki kızı ve oğlu Emir Ali medfun.
Emir Sultan, Osmanlı Devleti kuruluş döneminin (1. Beyazıt, Çelebi Mehmet, 2. Murat dönemlerinde yaşadı) ünlü din âlimi Seyyid Emir Buhari’dir. Soyu Hz. Hüseyin'e dayanan Emir Sultan, Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Fatma Hatun ile evlenmiş, 1429’da vebadan hayatını kaybedene kadar Bursa’da yaşamış. Anlatılanlara göre; Buhara’da doğan Emir Sultan, tahsil için Mekke'ye gitmeyi plânlarken gördüğü bir rüya üzerine Anadolu’ya doğru yola çıkmış. Rüyasında gördüğü 3 kandil ona kılavuzluk ediyormuş. Bursa’ya geldiğinde kandiller yok olduğu için şehre yerleşmiş. Osmanlı’nın ilk şeyhülislamı, dönemin Bursa kadısı olan Şemsettin Fenari’nin yanında yetişmiş.
Emir Sultan, padişahların sefere çıkmadan önce ziyaret edip duasını aldıkları, Yıldırım ve 2. Murat’a kılıç kuşatan, çok saygın bir insandı. Yıldırım ile Timur arasındaki savaşı önlemeye çalıştıysa da başaramadı. Ankara Savaşı’ndan sonra Timur, onun Bursa’ya dönmesine izin verdi. Büyük âlim, Anadolu’nun Müslümanlaşmasında etkili oldu. Müritleriyle birlikte 1422’deki İstanbul kuşatmasına da katıldı. (24/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 08.12.2011 00:49
Görüntülenme: 974
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 147.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/4.5
ISO hızı: 500
Oluşturma Tarihi: 24.08.2011 17:06:03
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft