Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

sofa camii
sofa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tokat evleri
tokat evleri

            

   Sonraki Fotoğraf:
tokat evleri


tokat evleri
Açıklama: Tokat, sivil Türk mimarisinin karakteristik özelliğini taşıyan geleneksel Türk evlerini en iyi koruyabilmiş birkaç ilimizden biri. Tokat nüfusunun yarıya yakın bir bölümü halen Meydan Mahallesi, Behzat Mahallesi, İvaz Paşa Mahallesi, Sulu Sokak, Bey Sokağı ve Halit Sokağı gibi tarihi mahalleler ve sokaklardaki eski evlerde oturuyor.

Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar gelebilen bu evler çoğunlukla 2 ya da 3 katlı. Kıvrımlı dar sokaklardaki evlerin sokağa bakan cepheleri çok hareketli. Üst katlarda sokağa uzanan cumbalar bir taraftan ev halkına geniş bakış açısı kazandırırken, diğer taraftan sokağı güzelleştirip çok iyi perspektifler oluşturuyor.

Orta Anadolu evleri grubuna giren Tokat evlerinin inşasında, ahşap karkas taşıyıcı sistem arasına kerpiç dolgu anlamına gelen “hımış” tekniği kullanılmış. Duvarlar samanla karıştırılan çamur harçla sıvanıp badanası da kireçle yapılmış.

Şehir içindeki evler, İvaz Paşa Mahallesi ve Sulu Sokak’ta olduğu gibi genellikle bitişik düzende yapılmış. Nadir olarak avlulu büyük evler ve konaklar da var. Kalbur üstü takımına ait bu guruptaki evler adından da anlaşılacağı gibi Bey Sokağı’nda bulunuyor.

Günümüze kadar ulaşabilmiş bu evlerin bir kısmı, Halit Sokak ve Bey Sokağı’nda olduğu gibi onarılmış. Harap durumda olanlarsa onarılmayı ve yaşatılmayı bekliyor. (11/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 15.12.2011 16:43
Görüntülenme: 1515
İndirilme: 0
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 82.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 11.08.2011 16:44:43
Merkez Uzunluğu: 42mm

Powered by DNAsoft