Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

üsküdar mihrimah sultan camii
üsküdar mihrimah sultan camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kayseri darüşşifası
kayseri darüşşifası

            

Önceki Fotoğraf:
kayseri darüşşifa medresesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
gevher nesibe türbesi


kayseri darüşşifası
Açıklama: Yenice Mahallesi’ndeki park içinde bulunan yapılar topluluğundan oluşuyor. Gevher Nesibe Şifahiyesi Kayseri Darüşşifası, Şifahatun Medresesi, Kayseri Maristanı, Darüşşifa Medresesi, Çifte Medrese, Çifteler, Gıyasiye ve Kayseri Tıbbiyesi gibi çeşitli isimlerle biliniyor.
Sultan 2. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Hatun’un vasiyeti üzerine, ağabeyi 1. Gıyaseddin Keyhüsrev 1204- 1206 yılları arasında şifahane bölümünü yaptırmış. Gevher Nesibe’nin türbesinin de yer aldığı şifahane ya da darüşşifa, Anadolu’nun İslâm dönemine ait en eski hastahanesiymiş. 19. asrın sonlarına kadar da işlevini sürdürmüş. Akıl hastalıkları dahil her türlü hastalık için şifa üretilen bir merkez olmuş. Bu bina günümüzde Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmet veriyor.
Gevher Nesibe’nin ikinci kardeşi 1. İzzeddin Keykavus da ablasının vasiyetini dikkate almış ve 1210- 1214 yılları arasında şifahanenin doğusuna Gıyasiye adıyla bilinen medreseyi yaptırmış. Bu medrese de dünyanın ilk tıp medresesidir.
Gelelim Anadolu’da tıp tarihi adına değeri çok yüksek olan bu iki ilkin yapılmasına sebep olan vasiyete… Gevher Nesibe, ünlü Selçuklu Hükümdarı 2. Kılıçarslan’ın kızıdır. Selçuklu ordusu komutanlarından birine gönlünü kaptırır. Ancak ağabeyi 1. Gıyaseddin Keyhüsrev bu aşka karşı çıkar ve komutanı kardeşinden uzak tutmak için savaştan savaşa gönderir. Kayseri’ye gelmeye hiç vakit bulamayan komutan bu savaşların birinde yaralanır ve çok geçmeden vefat eder. Bunu duyan Nesibe Sultan, üzüntüsünden verem olur ve yatağa düşer. Doktorların kız kardeşinin derdine çare bulamadığını öğrenen 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, ölüm döşeğindeki sultanın ziyaretine gider ve yaptığından dolayı pişmanlığını dile getirerek, vasiyetini sorar. Gevher Nesibe Sultan da; “Öyle bir bimarhane (hastahane) yapasınız ki, hem sevdiğim kumandanın yaralarını, hem de benim gönül yaramı çekecek olanları tedavi etsin” der. Bu vasiyetinden sonra da 1204 yılında vefat eder. Ağabeyi onun vasiyeti üzerine aynı yıl şifahanenin yapımını başlatır ve iki yılda tamamlatır. Gevher Nesibe Sultan’ın türbesini de hastahanenin içine inşa ettirir. Daha sonra diğer kardeşi İzzeddin Keykavus da bu vasiyetin gereği hastahanenin doğusuna, dünyanın ilk tıp merkezi Gıyasiye Medresesi’ni yaptırır. (08/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 12.02.2012 00:44
Görüntülenme: 3676
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/350.00035000035
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 08.06.2011 10:57:58
Merkez Uzunluğu: 14mm

Powered by DNAsoft