Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bereketzâde ali efendi camii- beyoğlu
bereketzâde ali efendi camii- beyoğlu
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

seyyid battal gazi külliyesi
seyyid battal gazi külliyesi

            

Önceki Fotoğraf:
seyyid battal gazi külliyesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
seyyid battal gazi külliyesi


seyyid battal gazi külliyesi
Açıklama: Seyitgazi Üçler Tepesi’nde, bir avlu içerisinde cami, türbe, medrese, imaret ve hangâhtan oluşan bir külliyedir. Efsanevi kahraman Seyit Battal Gazi adına Selçuklular döneminde yapılmaya başlanmış, daha sonraki ilavelerle günümüzdeki şeklini almış. İlk olarak Gıyaseddin Keyhüsrev’in eşi, Alâaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından 1207 yılında yaptırılmış. Beylikler dönemi ve Sultan 2. Beyazıt döneminde tamir edilmiş. Hıristiyanlık dönemi dahil, birçok devre ait izler taşıyan külliye en son 2006- 2009 yılları arasında Vakıflar tarafından restore edilmiş. (22/ 08/ 2011)
Meyilli bir arazide geniş bir avlunun kuzey, güney ve doğu tarafını çevreleyen külliye yapıları, dört bölümde kümelenmiş. İlki külliyenin giriş bölümünde, altı koridor ve avlu şeklinde olan ikametgâh binasıdır. Eskiden beri külliyenin idare yeri olan bu bölüm, büyük avlunun doğusunu çevreliyor.
İkinci bölüm, İkametgâh Binasına bitişik olarak kuzeyde uzanan iki katlı kısımdır. Alt katları depo ve kiler olarak kullanılan bu bölüm, dört büyük ve iki küçük kubbeyle örtülü olan imaret, fırın, halife ve kırklar meydanı mekânlarını kapsıyor.
Üçüncü bölüm, güneyde yer alan, girişi revaklı semahâne türbe ve mescitten oluşan kısımdır. Dördüncü bölümse, bu kısmın batısında yer alan ve içinde Ümmühan Hatun’un eyvan türbesinin de yer aldığı, fotoğrafta görülen medresedir. (22/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 17.02.2012 01:52
Görüntülenme: 1725
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 133.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 22.08.2011 14:26:42
Merkez Uzunluğu: 32mm

Powered by DNAsoft