Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

yıldız hamidiye camii
yıldız hamidiye camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

zal mahmut paşa camii
zal mahmut paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
zal mahmut paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
zal mahmut paşa camii


zal mahmut paşa camii
Açıklama: Haliç kıyısında Edirnekapı’dan Eyüp merkezine uzanan eski tarihi yolun kenarında, semte girişin başında yükselir Zal Mahmut Paşa Camii… 1572- 80 yılları arasında Zal Mahmut Paşa tarafından yaptırılan külliye cami, Mimar Sinan’ın son eserlerindendir ve daha önce denediği şemalara benzemez. Engebeli arazide bir külliye denemesidir.
Tüm zamanların en büyük mimarı, bu camiyi yüksekliğin eteğine öyle ustalıkla yerleştirmiş ki, tepenin eteğinde kalmasına rağmen eser ezilmiyor. Tam tersine, heybetli bir görünümle Eyüp girişinde yükseliyor. Evliya Çelebi Seyahatname’de bu caminin bir irem bağı içinde yer aldığını ve Osmanlı ülkesinde bunun gibi muhteşem başka bir vezir camisi olmadığını yazar.
Dikdörtgen binanın, yüksek ve bol pencereli beden duvarları, çok uzaktan caminin heybetini hissettiriyor. Ancak bu yüksek duvarlar, caminin yakınına geldiğimizde kubbeyi görmemizi engelliyor.
Zal Mahmut Paşa Camii, 2. Mahmut döneminden itibaren çeşitli onarımlar geçirmiş. Bu onarımlar sırasında minare yeniden yapılmış. İç mekân bezemeleri de 1955- 1963 yılları arasındaki onarım sırasında yenilenmiş.
Caminin bânisi Zal Mahmut Paşa, 2. Selim’in kızlarından biriyle evlendiği için saray damadıdır. Ancak Osmanlı tarihindeki yeri pek sevimli değildir. Kanunî Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi olayında Hürrem Sultan’la birlikte yer almış. Pusuya düşürülen Şehzade, dilsiz cellâtlarına direnince arkadan saldıran Zal Mahmut bu direnci kırmış. Bu pis işin ödülü olarak da paşalığa yükselmiş. (01/ 02/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 05.04.2012 13:12
Görüntülenme: 3188
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 87.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 01.02.2012 10:13:47
Merkez Uzunluğu: 38mm

Powered by DNAsoft