Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

gümülcine yeni camii
gümülcine yeni camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

fatih camii
fatih camii

            

Önceki Fotoğraf:
fatih camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
fatih camii


fatih camii
Açıklama: İstanbul camileri içinde 1999 Marmara depreminden en fazla zarar gören yapı, Fatih Camii’ydi. Eski fotoğraflarda da görüldüğü gibi kubbe ve duvarlar çatlak- patlak, perişan haldeydi. Sütun ve fil ayaklarındaki mermerler kararmış, üst kısımlardaki sıvalar katmer katmer olmuş, nakışlar bozulmuştu. 2008 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları nihayet sona erdi ve cami Fethin 559. yılına denk düşen 29 Mayıs Salı günü yeniden ibadete açıldı.
Çalışmalar biraz uzun sürdü ama camiye hem iç hem dış görünüşüyle, Sultan 3. Mustafa tarafından yaptırıldığı ilk günkü hali kazandırıldı.
İlk defa Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan cami, defalarca yıkım görmüş ancak her yıkımdan sonra onarılarak, ayakta kalmayı başarmıştı. 1766 depreminden sonra tamamen tahrip olunca Sultan 3. Mustafa tarafından, 1767- 1771 yılları arasında Mimar Mehmet Tahir Ağa’ya tamamiyle değişik bir biçimde yeniden yaptırılmıştı. Bu tarihten sonra da zaman zaman hasar görmüş ve onarılmıştı. Ne yazık ki bu onarımlarda, nakışlar başta olmak üzere bazı bölümleri özgünlüğünden uzaklaştırılmıştı.
Son restorasyon tamamen aslına uygun olarak yapıldı. İşi üstlenen Yılmaz Yapı adlı firmanın sahibi Yusuf Yılmaz’ı yakından tanıma fırsatım oldu. Daha önce yaptığı diğer işleri de görmüştüm. Yükselme dönemi camilerinin prototipi olan ilklerin camisi Edirne Üç Şerefeli Camii ve Boğaziçi’nin biblo camisi Şemsi Paşa Camii’ni aynı kişi restore etmişti. Her ikisi de son derece başarılıydı. İşi biraz uzun sürüyor ama Yusuf Bey tam anlamıyla bir işkolik… İşine aşık ve son derece hassas. Sonuç olarak yaptığı ortada. Fatih Camii ilk günkü gibi pırıl pırıl… (28/ 05/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 07.06.2012 16:00
Görüntülenme: 1139
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 129.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/100
Buşluk Verisi: F/5
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 28.05.2012 17:58:28
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft