Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ferruh kethüda camii
ferruh kethüda camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sinop alaaddin camii
sinop alaaddin camii

            

Önceki Fotoğraf:
sinop alaaddin camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
sinop alaaddin camii


sinop alaaddin camii
Açıklama: Selçuklu mimarisinin Karadeniz’deki tek örneği, Sinop Alâaddin Camii... Ulu Camii ve Büyük Cami olarak da biliniyor. Şehir merkezinde, Sakarya Caddesi kenarında yüksek avlu duvarlarıyla bir kale görünümünde olan caminin yapımına Sinop’un fethinden hemen sonra 1214 yılında, Sultan 1. İzzettin Keykavus döneminde başlanmış. Önemli kısmı, ağabeyinin ölümü üzerine tahta geçen ve Anadolu Selçukluları’na en parlak devri yaşatan hükümdar Alâaddin Keykubad tarafından yaptırılmış.
Rumların şehre yaptıkları baskın anında büyük zarar görmüş. 1268 yılında ünlü Selçuklu Veziri Müineddin Süleyman Pervane tarafından onarılarak tamamlanmış. Candaroğlu Celaleddin Beyazıt Bey tarafından 1385 yılında onarılarak genişletilmiş. İsfendiyaroğulları zamanında da avlunun kuzeydoğu köşesine bir türbe yapılmış. Osmanlılar döneminde Sultan Abdülmecid zamanında, Sinop Mutasarrıfı Tufan Paşa tarafından 1851 tarihinde tamir ettirilmiş.
Son olarak da 2008- 2009 yıllarında önemli bir restorasyondan geçirildi. Vakıflar tarafından gerçekleştirilen bakım, onarım ve restorasyonda daha önce yapılan yanlış uygulamalardan kurtarılarak özgün haline kavuşturuldu.
Kuzey avlu duvarı Pervane Medresesi’ne, batı avlu duvarı Tarihi Sinop Hamamı’na bakan Alâaddin Camii, erken Türk cami tipinin güzel bir örneği.
İslâm ibadet düzenine uygun enlemesine dikdörtgen plânlı camiyi, ortada biri büyük üç, doğu ve batıda da birer küçük olmak üzere beş kubbe örtüyor. Ortasında şadırvan, kuzey doğusunda İsfendiyaroğlu İbrahim Bey’e ait bir türbe bulunan avlunun; kuzey, doğu ve batıya açılan üç kapısı bulunuyor. Avludan camiye giriş ise geniş revaklı ahşap son cemaat yerinden beş kapıyla sağlanıyor. (15/ 05/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 27.06.2012 14:21
Görüntülenme: 2012
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 96.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 15.05.2012 12:41:25
Merkez Uzunluğu: 15mm

Powered by DNAsoft