Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

hürrem çavuş camii
hürrem çavuş camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

maramarada bir küçük selimiye
maramarada bir küçük selimiye

            

   Sonraki Fotoğraf:
cerrahpaşa camii


maramarada bir küçük selimiye
Açıklama: Camiler şehri İstanbul’un, üzerinde kurulduğu rivayet edilen yedi tepenin sonuncusunda Cerrahpaşa Camii yükselir. Kocamustafapaşa semtinde Cerrahpaşa Caddesi üzerinde olan bu anıtsal mabet, tepenin Marmara’ya yakın olması nedeniyle belirgin olarak daha çok Marmara sahilinden görünür. Bir külliye cami olan yapı, Sultan 3. Mehmet’i sünnet eden ve onun zamanında bir süre sadrazam olan Cerrah Mehmet Paşa tarafından 1593 yılında yaptırılmıştır. Mimarı, Mimar Sinan’ın talebesi ve ondan sonra mimarbaşılığa getirilen Davud Ağa’dır.
Külliyenin merkezini teşkil eden cami, Sinan’ın ustabaşısı Davud Ağa tarafından, Selimiye Camii’nin kopyası olarak inşa edilmiş. Kütüphane, türbe, hazire, şadırvan, sebil, çeşme, çifte hamamdan müteşekkil külliyenin, zamanla bazı binaları yok olduğundan günümüze yalnız cami ve müştemilâtı kalmış. Etrafı otoparklarla kuşatılmış caminin hamam ve sebilinin yerinde yeller eserken, sonradan yaptırılan ahşap kütüphanesi halen şahıs mülkiyetinde ev olarak kullanılmaktadır. Cerrah Mehmet Paşa’nın eşi Gevher Sultan tarafından yaptırılan medrese ise günümüzde Deniz Feneri Derneği’ne hizmet vermektedir.
(Fotoğraf, Fatih Camii minaresinden çekildi. Yedinci tepedeki silueti; camiyle birlikte hemen yanında yükselen kilise tamamlıyor.)
Kelimeler:  
Tarih: 16.11.2007 08:07
Görüntülenme: 1673
İndirilme: 3
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 139.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: Canon
Model: Canon PowerShot G3
Pozlama Süresi: 1/1000
Buşluk Verisi: F/4
Oluşturma Tarihi: 09.08.2005 17:31:52
Merkez Uzunluğu: 28.8125mm

Powered by DNAsoft