Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

konya sahip ata türbesi
konya sahip ata türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

gebze çoban mustafa paşa külliyesi
gebze çoban mustafa paşa külliyesi

            

Önceki Fotoğraf:
gebze çoban mustafa paşa külliyesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
gebze çoban mustafa paşa külliyesi


gebze çoban mustafa paşa külliyesi
Açıklama: Cami, medrese, imaret, kütüphane, dergah, kervansaray ve türbeden oluşan Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış en büyük külliyelerden biri. 1521- 1524 yılları arasında inşa edilmiş. Mimar Sinan’ın hassa mimarlığından önce yaptığı en büyük eseri. Gerçi mimarı konusunda bazı tartışmalar var. Mimar Sinan eserlerinin listesinin yer aldığı Tuhfetü’l Mimarin’de sadece cami, imaret ve medresenin ismi geçiyor. Yapı topluluğunun diğer bölümleri olan kervansaray, dergâh ve türbenin Mimar Hüssam Ağa tarafından inşa edilmiş olabileceği ya da tasarım ve plânlarının Mimar Sinan tarafından düzenlenmiş, uygulamasının da Hüssam Kalfa tarafından yapılmış olabileceği düşünülüyor.
Külliyenin bânisi Çoban Mustafa Paşa, etkin bir Osmanlı devlet adamı. Asıl adı Gazi Mustafa bin Abdülkerim. Kapucubaşı görevinden Mısır Beylerbeyliği ve ikinci vezirliğe kadar yükselmiş. Kanuni’nin kız kardeşi Hafsa Sultan’la evlenip saraya damat olmuş. Belgrat, Rodos seferlerine katılmış, Viyana seferine gitmek üzereyken vefat etmiş ve yaptırdığı külliyedeki türbesine defnedilmiş.
Belediyenin yaptığı yeni çevre düzenlemesiyle perdelenmekten kurtulup ortaya çıkan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi çok geniş bir alanı kaplıyor. Bütün birimlerinin yer aldığı büyük avlusuna dört ayrı kapıdan giriliyor.
Külliyenin asıl girişi Gölcükönü Meydanı’na açılan ve üzerinde kütüphanenin yer aldığı kapı. Bu kapının sağında imaret, solundaysa dergâh odaları ve dergâh yer alıyor.
Cami avlusunun arkasında yani caminin güneyinde daha geniş ikinci bir avlu bulunuyor. İmaret önündeki kapalı revaklar da türbenin bulunduğu bu avluya bakıyor.
Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesi bir menzil külliyesidir. Yani kervanların ve ordunun bir günlük yolu üzerinde yer alan bir yapı topluluğudur. Bildiğim kadarıyla Edirne- Bursa arasında epey menzil külliyesi var ve hepsi de Mimar Sinan eseri. Hatırladıklarım şunlar: Babaeski Cedid Ali Paşa Külliyesi, Tekirdağ Rüstem Paşa Külliyesi, Havza Sokullu Mehmet Paşa ya da diğer adıyla Kasım Paşa Külliyesi, Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Büyükçekmece Sokullu Külliyesi, Üsküdar Mihrimah Sultan Külliyesi, İzmit Pertev Paşa Külliyesi. (15/ 07/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 17.07.2012 21:21
Görüntülenme: 3667
İndirilme: 4
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 100.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 15.07.2012 17:22:49
Merkez Uzunluğu: 20mm

Powered by DNAsoft