Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kastamonu nasrullah suyu
kastamonu nasrullah suyu
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

rumeli hisarı
rumeli hisarı

            

Önceki Fotoğraf:
rumeli hisarı

 
 Sonraki Fotoğraf:
rumeli hisarı


rumeli hisarı
Açıklama: İstanbul’u almayı kafasına koyan Fatih Sultan Mehmet, ilk önce Çanakkale Boğazı’nı sağlama almış. İstanbul kuşatması sırasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla Eceabat’taki Kilitbahir Kalesi’ni yaptırmış. İsmiyle müsemma (denizin kilidi) olan bu kale 93 günde tamamlanmış. Aynı yıl (1452), İstanbul Boğazı’nda kuzeyden gelebilecek saldırıları engellemek için de Anadolu Hisarı’nın tam karşısına Rumeli Hisarı, diğer adıyla Boğazkesen Hisarı’nı yaptırmış. Bu muazzam eser de 90 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmış.
Çanakkale’de Denizin Kilidi’ni üç yapraklı yonca şeklinde yaptıran Fatih, İstanbul’da Boğazkesen’e hem kendi imzasını atmış, hem de kendisini müjdeleyen Peygamber Efendimizin ismini nakşetmiş. 30 dönümlük bir alanı kaplayan hisarı, mimarî şekli itibarıyla uzaktan ve tepeden bakıldığında Arapça harflerle Muhammed okunacak şekilde inşa ettirmiş.
Kulle-i Cedide, Yenice Hisar ve Boğazkesen Hisarı adlarıyla da bilinen Rumelihisarı’nın üç büyük kulesi, dünyanın en büyük kale burçlarına sahip. Fatih, inşasında bizzat çalıştığı hisarda iş bölümü yaparak, üç büyük burcun yapım ve denetimini üç ayrı paşaya vermiş. Geriye kalan kısmını da kendisi üstlenmiş.
Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol taraftakinin yapımına Zağanos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımına da Halil Paşa nezaret etmiş. Bu yüzden buralardaki kuleler bu paşaların adlarıyla anılmış.
Üç büyük burç ve irili ufaklı 13 burçtan oluşan Rumeli Hisarı, 1509 İstanbul Depremi’nde büyük zarar görmüş ancak hemen onarılmış. 1746 yılında çıkan yangında ahşap kısmı harap olmuş. Hisar tekrar 3. Selim döneminde onarılmış. Bu dönemden sonra kale içinde küçük bir mahalle oluşmuş. Daha önce mevcut olan evlerle birlikte bu mahalle Cumhuriyet dönemine kadar gelmiş. 1953 yılında Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın talimatıyla hisarda onarım çalışmaları başlatılmış. Kale içindeki ahşap evler kamulaştırılarak yıkılmış ve restorasyon gerçekleştirilmiş. Ne yazık ki hisarın ilk inşasında yapılan Hisar Camii onarılmamış. Onarılmadığı gibi yerine bir konser alanı yapılmış.
Rumeli Hisarı bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılıyor. (04/ 05/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 17.08.2012 01:33
Görüntülenme: 720
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 107.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 04.05.2010 13:08:56
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft