Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

papatya tarlası
papatya tarlası
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sünbülefendi camii
sünbülefendi camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
kırk hücreli tekke cami


sünbülefendi camii
Açıklama: kırk hücreli tekke cami
Yılın 365 günü ziyaret edilen, semt sakinlerinin ağaçlar ve mezarlarla çevrili bahçesinden mutlaka bir dua okuyarak geçtiği cami... Kocamustafapaşa, ya da daha çok bilinen adıyla Sümbül Efende Camii… Kocamustafapaşa semtinde bulunan eserin aslı, Bizanslılara hristiyanlığı kabul ettiren havarilerden Hagios Andrea’ ya ithafen inşa ettirilmiş bir manastır kilisesidir. İstanbul’un fethinden sonra bakımsız ve harap halde olan kilise, II. Bayazıt’ ın sadrazamı Koca Mustafa Paşa tarafından 1489 tarihinde camiye dönüştürülmüş. Binanın yanına medrese, han, imaret, hamam ve çeşme yaptırılıp bir külliye haline getirilerek, manastır havasından kurtarılmış…
Osmanlı mimarisi üslûbunda bir merkezi kubbe yapılarak, kuzey ve güneyden iki yarım kubbe ile desteklenmiş, dış duvarları da Osmanlı üslûbuna uygun hale getirilmiş. Son cemaat yeri de eklenen yapı, böylece tamamen Türk hüviyetine büründürülmüş.
Yapı, camiye çevrildiğinde batıdaki giriş kapatılarak, bugün son cemaat yerinde olan kapılar açılmış ve camiye giriş sağlanmış. Beş küçük kubbe ile örtülmüş son cemaat yerini Şeyhülislam Veliyüddin Efendi inşa ettirmiş. Yine Veliyüddin Efendi, kapının sağ tarafındaki muvakkithane ile caminin sol tarafındaki türbeyi kendisi için inşa ettirmiş. Ancak burada yatmak kızı Safiye Hanım’a nasip olmuş.
Cami külliyesi 1513 yılından sonra Halvetiyye tarikatının şeyhi Cemali Halveti’nin vefatı üzerine onun halifesi olan ve tarikatın Sünbüliyye kolunun kurucusu Şeyh Sünbül Sinan Hazretlerine tahsis edilmiş. O günden bugüne de mabet, Sünbül Efendi Camii diye anılır olmuş.
Kaynaklarda kırk hücreli olduğu zikredilen tekkenin bir kısmı tamir ve ilavelerle kız Kur’an kursu, medresesi ise erkek Kur’an kursu olarak kullanılmaktadır… (07/ 08/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 17.11.2007 12:06
Görüntülenme: 1851
İndirilme: 0
Oylama: 3.00 (2 Oy(lar))
Dosya boyutu: 162.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 100
Oluşturma Tarihi: 07.08.2007 13:27:06
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft