Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

yakutiye medresesi çift başlı kartal
yakutiye medresesi çift başlı kartal
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tire yeşil imaret camii- yahşi bey camii
tire yeşil imaret camii- yahşi bey camii

            

Önceki Fotoğraf:
tire yeşil imaret camii- yahşi bey camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
tire yeşil imaret camii- yahşi bey camii


tire yeşil imaret camii- yahşi bey camii
Açıklama: Tire’deki ilk Osmanlı eseri olan Yeşil İmaret ya da diğer adıyla Yahşi Bey Camii, ilçenin en özel camisi.
Sultan 2. Murad’ın kumandanlarından Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan cami, Osmanlı kuruluş ve gelişme döneminin simgesi niteliğinde olan ve Osmanlı topraklarının her yerinde uygulanan Bursa Tibi Zaviyeli Camiler, yani yan mekânlı camiler grubundandır.
Cami, Anadolu'da ilk yarım kubbeli eser olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor. Türk mimarlık tarihinde yarım kubbe ilk defa bu binada kullanılmış. Harimi merkezden kenarlara doğru genişleten bu plân tipi daha sonra başta İstanbul’daki selâtin camiler olmak üzere bir çok camide geliştirilerek uygulandı.
Mevlevi zaviyesi olarak inşa edilen yapının yapım yılı kesin olarak bilinmiyor ancak 1441 tarihli vakfiyesi esas alınarak bu tarihte yapıldığı kabul ediliyor. Zaviyeye sonradan bir minare ilave edilerek cami fonksiyonu kazandırılmış. 1915 yılında bir yangın geçirince uzun yıllar harap kalmış. 1935- 1971 yılları arasında müze olarak kullanılmış. Günümüzde aslî işlevini yerine getiriyor.
Ortada bir kubbe ve mihrap bölümünde geniş bir yarım kubbesi olan caminin sağ ve sol yan mekânları da küçük kubbelerle örtülmüş. Semahane olarak kullanılan bu mekânların kubbelerinden birer baca yükseliyor.
Beş bölümlü son cemaat yeri de beş küçük kubbeyle örtülen caminin eşsiz güzellikteki minaresi kuzey doğuda oldukça yüksek bir kaide üzerinde yükseliyor. Minarenin silindirik gövdesi yeşil, firuze ve mor renkli sırlı tuğlaların kullanılmasıyla elde edilen baklava şeklindeki süslemelerle dekore edilmiş. (31/ 08/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 29.09.2012 10:38
Görüntülenme: 1323
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 82.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/400
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 31.08.2012 12:50:01
Merkez Uzunluğu: 16mm

Powered by DNAsoft