Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

hazine dairesi- ikinci salon/ ingiliz nişanları
hazine dairesi- ikinci salon/ ingiliz nişanları
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

alaçatı- izmir
alaçatı- izmir

            

Önceki Fotoğraf:
alaçatı- izmir

 
 Sonraki Fotoğraf:
alaçatı- izmir


alaçatı- izmir
Açıklama: Antik Çağ’da İonlar’ın kenti olan Alaçatı,erken Osmanlı döneminde bir “Yaya- Müsellem” köyüymüş. Yani buraya yerleşen piyade ve süvari askerlerinin merkeziymiş. Adını da bu yıllarda beldeye yerleşen “Alacaat Aşireti’nden almış. 1830’lu yıllarda bölgenin âyânı Hacı Memiş Ağa, depremlerden zarar gören ve yoksul düşen Sakız Adası Rum halkını çeşitli işlerde çalışmak üzere bölgeye davet etmiş. Yerli nüfus harpte mücadele ederken, Rum gençleri bağlarda zeytinliklerde çalışmaya başlamış.
Köy daha önce deniz kenarındaymış ancak sıtma hastalığı yüzünden şimdiki yerinde yani denizden birkaç kilometre içeride kurulmuş. Bugün birer birer restore edilip butik otele dönüştürülen taş evlerin çoğu işte bu dönemde 1850- 1890 yılları arasında inşa edilmiş. Köyün adı da Rumlar tarafından “Alatzata” olarak değiştirilmiş. Bu dönemde bağları ve şarabıyla meşhur olmuş.
1912 Balkan Savaşı’yla Alaçatı'nın kaderi yine değişmiş. Balkanlardan (Kosova ve Bosna) kaçan göçmenlerin gelmesiyle Rumlar arasında panik ve göç başlamış. 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadeleyle de Kavala, Selanik, Girit ve İstanköy’den gelen Türkler buraya yerleştirilmiş. Böylece Alaçatı tekrar Türkleşmiş.
Çeşme’ye bağlı bu şirin belde, günümüzde taş evleri, otantik butik otelleri ve rüzgâr sörfüyle tam bir turizm merkezi haline gelmiş. (28/ 08/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 16.10.2012 11:52
Görüntülenme: 837
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 99.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/400
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 28.08.2012 12:05:19
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft