Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

çankırı imaret camii
çankırı imaret camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

halit ağa çeşmesi- kadıköy
halit ağa çeşmesi- kadıköy

            

Önceki Fotoğraf:
halit ağa çeşmesi- kadıköy

 
 Sonraki Fotoğraf:
halit ağa çeşmesi- kadıköy


halit ağa çeşmesi- kadıköy
Açıklama: Kazınan tarihimiz kategorisindeki ikinci anlamlı örnek Kadıköy’deki Halit Ağa Çeşmesi. Önemi de kazınan tuğraların yerine 85 yıl aradan sonra ilk defa yenilerinin yapılmış olmasından geliyor.
Acıbadem’e giden Halit Ağa Sokağı’nın başında bulunan çeşme, daha önce ana cadde üzerindeyken şimdi bulunduğu yere nakledilmiş. Barok üslubundaki çeşmeyi, Sultan 3. Selim’in Darüssaade Ağası Halit Ağa yaptırmış. Zamanla bakımsız kalınca 1868’de Sultan Abdülaziz tarafından tamir ettirilmiş.
Tuğraları kazınan en önemli örneklerden biri de Kadıköy’deki Halit Ağa Çeşmesi’ydi. Dört adet tuğrası bizzat devrin kaymakamı tarafından kazıtılmıştı. 2007’de çeşme Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilip mermerler parlatılınca kazınan yerler iyice görünür hale geldi. O güne kadar çeşmenin hikâyesini bilmeyenler mahalledeki vatandaşları da kullanarak, Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün tuğra ve besmeleleri kazıttığına dair haberler yaptılar. Tartışma büyüdü.
Onarımı yapanlar da çeşmenin hikâyesini bilmiyordu. “Restorasyona başladığımızda tuğralar yoktu, vatandaş kazımışsa biz ne yapalım” tarzında demeçler verdiler. Halbuki restorasyondan önce zahmet edip birazcık araştırma yapabilirlerdi. Meselâ Prof. Dr. Semavi Eyice gibi bir hazine var ve Kadıköy’de ikamet ediyor. Daha önce caddeden kaldırılan bu çeşmenin meydandaki boğa heykelinin karşısındaki köşeye konulması için defalarca belediye yetkililerini uyarmıştı. Ona sorsalar, işin aslını öğrenirler ve bu haksız saldırıdan kurtulabilirlerdi. Kimbilir belki de hikayeyi biliyorlardı ve tuğraları kazıyan kişinin de bir CHP’li olması nedeniyle bu konuyu yeniden açmak istemediler…
Eylül 2012’de yanından geçtiğimde çeşmenin ikinci kez onarıma alındığını görmüştüm. Ne yapacaklarını çok merak ediyordum. Bugün yolum yine o tarafa düştü. Uzaktan baktığımda etrafını açık görünce merakla yanına koştum. Bir tanesi hariç üç madalyon tuğralıydı. Sevinç ve şaşkınlık içinde gülmeye başladım… Şimdiye kadar tuğrası kazınan bir çok eseri fotoğraflamıştım. Bunların bir kısmı da yakın zamanda restore edilmişti ama hiç birinin kazınan tuğrasının yerine yenisi yapılmamış veya yapılamamıştı... Halit Ağa Çeşmesi’nde kazınan tuğralar ilk defa yeniden eski yerine nakşedilmişti. Hem de CHP’li bir belediye tarafından… İade-i itibar mı diyeyim, günah çıkartmak mı bilemiyorum ama her ne olursa olsun Kadıköy Belediyesi’ni bu uygulamasından dolayı tebrik ediyorum. (03/ 02/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 22.02.2013 22:28
Görüntülenme: 2882
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 241.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft