Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

pertevniyal camii
pertevniyal camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ertuğrul tekke çeşmesi- beşiktaş/ istanbul
ertuğrul tekke çeşmesi- beşiktaş/ istanbul

            

Önceki Fotoğraf:
ertuğrul tekke çeşmesi- beşiktaş/ istanbul

 
 Sonraki Fotoğraf:
ertuğrul tekke çeşmesi- beşiktaş/ istanbul


ertuğrul tekke çeşmesi- beşiktaş/ istanbul
Açıklama: Tuğrası kazınan, daha doğru deyimle kazınmaya çalışılan eserlerden birisi de Ertuğrul Tekke Camii Çeşmesi’dir. Buradaki görevli kazıyıcı da beceriksizmiş. Fotoğrafta da görüldüğü gibi Abdülhamid'in tuğrasından sadece hıncını almış!
Çeşmenin arkasında yer alan Ertuğrul Tekke önemli bir mekân.
Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı, Yıldız Caddesi’nde bulunan ve küçük bir külliye niteliğinde olan yapılar toplulğu, 2. Abdülhamit Han’ın bağlı olduğu Şazeli tarikatı Medenî kolu şeyhi Tunuslu Muhammed Zafir Efendi için yaptırdığı tekkedir. Tekke, yine 2. Abdülhamid’in plânını bizzat kendisinin çizdiği Yıldız Hamidiye Camii yolu üzerinde, Conrad Oteli’nin hemen altındadır. Cami, tevhidhane ve selamlığı içinde barındıran asıl binayla, harem ve misafirhane binaları 1886 yılında tamamlanmış. Şeyh Muhammed Zafir Efendi’nin 1903 tarihinde vefatının ardından, 1906 yılında kabrini de içine alan bir türbe, kitaplık ve bu çeşme eklenmiş.
Külliyeyi bizzat kendisi yaptıran Sultan 2. Abdülhamit, inşasına nezaret etmesi için Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’yı görevlendirmiş.
Tekkelerin kapatılmasıyla birlikte, binaların mülkiyeti vakıflara geçmiş, sonrasında Cumhuriyet döneminde cami ve tevhidhane dışında kalan bölümler Şair Nedim İlkokulu olarak kullanılmış. Halen de kullanılıyor. Bu sırada dergâhın muhtelif binalarının orijinalliği bozulmuş. İlk icraat olarak taklardaki kıymetli kitabelerin üzeri çimentoyla doldurulmuş.
Sakızlı Hattat Abdülfettah Efendi’nin imzasını taşıyan caminin şadırvan aynalarındaki yazılar bile tamir ve ikmal için kısmen kazınmış, kısmen de sıvanmış.
Zamanında daha çok eğitim amaçlı kullanılan tekke, İslam dünyasından pek çok misafirin konaklama yeri olmuş. Sadece ulemalar değil, saraya resmi işleri için gelen Arap kabile reisleri de tekkede ağırlanırmış.
Tekkenin bir diğer önemli özelliği de zakirleri ve serzakirleriymiş. Burası devrin en önemli simalarının gelip namaz kıldığı, pek çok özel kişinin misafir olarak kaldığı önemli bir mekân olması sebebiyle, musikiye önem verilir, güzel sesli, musikiye vakıf zakirbaşları seçilirmiş. (06/ 05/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 23.02.2013 13:10
Görüntülenme: 1970
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 99.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 06.05.2012 18:11:06
Merkez Uzunluğu: 78mm

Powered by DNAsoft