Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

izmir agorası- agora smyrna
izmir agorası- agora smyrna
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tersane emini kethüda mehmet efendi çeşmesi
tersane emini kethüda mehmet efendi çeşmesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
tersane emini kethüda mehmet efendi çeşmesi


tersane emini kethüda mehmet efendi çeşmesi
Açıklama: Şişhane Yokuşu, Yaşmak Sıyıran Sokak’taki saklı güzellik… 1732 tarihli Tersane Emini Kethüda Mehmet Efendi Çeşmesi…
Genellikle çeşmeleri adına ve adresine göre aramam. Gezilerim sırasında önüme çıkanı çekerim. Ancak çeşmelerle ilgili konuşmalarımızda Semavi Eyice bu çeşmeden çok bahsettiği için bulup fotoğraflamak istemiştim. Bu yüzden birkaç defa aramış fakat bulamamıştım.
Kadir Topbaş’ın Haliç üzerine oturttuğu ucube köprünün Süleymaniye’yi nasıl perdelediğini fotoğraflamak için Şişhane’den Unkapanı köprüsüne yürürken tesadüfen çeşmeyi de gördüm. Yolun altına özellikle gizlenmiş gibiydi. Oldukça büyük bir meydan çeşmesi olmasına rağmen kaldırımdaki parmaklıklar arasından eğilmeyince görülmüyor. Yüzü yola doğru olduğu için de aşağıdaki sokaktan hiç farkedilmiyor.
Yanındaki ahşap ev bir buçuk yıl önce yanmış mı yoksa yakılmış mı bilinmiyor ama geriye kalan pislikler halen çeşmenin çatısı üzerinde duruyor.
Lâle devri üslûbunda yapılmış küp gövdeli meydan çeşmesi, Semavi Hoca’nın da anlattığı gibi çok güzel. Haznesinin üstü piramidal bir çatıyla örtülmüş. Cephesi mermerden yapıldığı için çok diri kalmış.
Hoca bu çeşmenin bir meydana taşınması için belediye başkanlarını defalarca uyarmış ama dinleyen olmamış. Halbuki yakınındaki tersaneyle yol arasındaki yeşillik alana konulabilse mükemmel bir meydan süsü olarak hem çevreyi güzelleştirir, hem de korunurdu. (14/ 03/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 24.03.2013 00:32
Görüntülenme: 1402
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.3
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 14.03.2013 17:45:06
Merkez Uzunluğu: 16mm

Powered by DNAsoft