Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

arslanhane camii
arslanhane camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

gümülcine kayalı medresesi camii
gümülcine kayalı medresesi camii

            

Önceki Fotoğraf:
kayalı medresesi camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
gümülcine kayalı medresesi camii


gümülcine kayalı medresesi camii
Açıklama: Eski Camii yakınında, Hacı İpekçi Mahallesi’nde yer alan cami, medreseyle birlikte küçük bir külliye olarak inşa edilmiş. 1730 yılıyla tarihleniyor. İstanbul müderrislerinden (profesör) Hacı Zekeriya Efendi tarafından cami, medrese ve öğrenci yurdu olarak yaptırılmış.
Kitabeler, kimlik olduğu için bu caminin kitabesi de Batı Trakya’daki bir çok Osmanlı eserinde olduğu gibi kayıp. Cümle kapısı üzerinde yer alan basit kitabe, muhteva açısından aslına uygun olarak sonradan yazılmış.
Zekeriya Efendi’nin yaptırdığı medresede ben de okudum. Medrese binası farklı yerdeydi fakat Kayalı yurdunda bir yıl kaldım. Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemim olduğu için hayatımın en keyifli günleriydi. Fotoğrafta gördüğüm (Fotoğraftafları oğlum çekti) avlu etrafındaki odalar ve cami benim kaldığım dönemde farklıydı. Odalar avludan biraz yüksekte ahşap revakların arkasında sıralanıyordu. Tipik medrese odalarıydı. Harap vaziyetteydiler ama sonradan yapılan bu beton yapılardan daha sıcaklardı. Caminin içi aynıydı ama dışı şimdikinden farklıydı. Soğuk beton değildi... Kısacası fotoğraflar beni o günlere götüremedi… (06/ 03/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 29.03.2013 00:32
Görüntülenme: 2060
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 115.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

IPTC Info
Başlık:

EXIF Info
Yapım: SONY
Model: HDR-XR550E
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/3.4
Oluşturma Tarihi: 06.03.2013 14:19:58
Merkez Uzunluğu: 3.8mm

Powered by DNAsoft