Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kanuni sultan süleyman türbesi
kanuni sultan süleyman türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sinan paşa camii
sinan paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
sinan paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
sinan paşa camii


sinan paşa camii
Açıklama: İnşa edildiği tarihten bugüne fazlaca bir değişiklik göstermeden gelebilen Sinan Paşa Camii, depremlerden en az etkilenen İstanbul camilerindendir. Statik uzmanı Koca Sinan tarafından delinen bir dağ içine inşa edilmiş gibi, 450 yıldan beri sapasağlam ayakta kalabilmiş. Zaman zaman küçük rötuşlarla biraz parlatılmış. Ancak bu müdahaleler bazen özgün görüntüsüne çok büyük zararlar vermiş. Tıpkı 2003’teki restorasyonda olduğu gibi… Bu restorasyon sırasında iç mekândaki orijinal kalem işleri yok edilip yeni cafcaflı renk ve motiflerle cami adeta lunaparka çevrilmişti.
2011 yılında bu özel plânlı cami yine restorasyona alındı. Dıştan bakıldığında onarıma ihtiyacı yoktu. Büyük ihtimalle iç mekândaki abartılı süslemelerin sökülüp alttaki özgün kalem işlerinin ortaya çıkarılması için bu çalışma başlatıldı diye düşündüm ve merakla sonucu bekledim. Fotoğrafı çektiğim tarihten aylar önce gittiğimde, içeride hiçbir şeyin değişmediğini görünce büyük hayal kırıklığına uğradım. Son yıllarda yapılan başarılı restorasyonlar beklenti çıtamızı yükselttiği için Sinan’ın bu güzel camisi mutlaka eski görüntüsüne kavuşturulur diyordum. Olmadı…
Gördüğüm kadarıyla sadece taş ve tuğla örgülü duvarlar parlatıldı, minare ve şadırvan avlusu elden geçirildi, kubbe kurşunları yenilendi. (05/ 04/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 09.04.2013 16:56
Görüntülenme: 1284
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 136.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: Canon
Model: Canon EOS 5D Mark II
Pozlama Süresi: 1/25
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 640
Oluşturma Tarihi: 08.03.2009 21:08:28
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft