Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şirince camii
şirince camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

3. ahmet çeşmesi- çeşme-i nur/ kağıthane
3. ahmet çeşmesi- çeşme-i nur/ kağıthane

            

Önceki Fotoğraf:
3. ahmet çeşmesi- çeşme-i nur/ kağıthane

 
 Sonraki Fotoğraf:
3. ahmet çeşmesi- çeşme-i nur/ kağıthane


3. ahmet çeşmesi- çeşme-i nur/ kağıthane
Açıklama: Bir zamanlar mesire alanı olan Kâğıthane Deresi’nin yanında, Sadabad Çağlayanı’nın önünde bulunan çeşme; Çeşme-i Nur, Çeşme-i Nevpeydâ, Çeşme-i Pakize ve 3. Ahmet Çeşmesi isimleriyle biliniyor. Kâğıthane’de Lâle devrinin günümüze kalmış tek eseri olan çeşme, devrin meşhur şairi Nedim’in şiirindeki Çeşme-i Nevpeydâ’dır.
Kesme taştan ve iki cepheli olarak yapılmış. Yola bakan arka yüzü sivri kemerli bir niş ve ayna taşından oluşuyor. Devrinin bütün özelliklerini gösteren ön yüzüyse mermerle kaplanmış. Teknesi yarım çanak şeklinde tasarlanmış. Ayna taşı musluğun olduğu bölümde kaşkemer ve içinde bir rozet, üstteyse kenarlarda iki hurma ağacı, ortada içinde çiçekler olan bir vazo şeklindeki kabartmalarla dekore edilmiş. Yanlardaki selsebillerin tekneleri de aynı düzenlemeye sahip. Aynalarıysa balık sırtı şeklinde dekore edilmiş. Sivri kemer içindeki panoysa muhtemelen çalınmış.
Yanlardaki balıksırtı selsebiller, Osmanlı süsleme sanatında çokça kullanılan yarım daire şeklindeki yelpaze formuyla taçlandırılmış. Bu yelpazelerin altına üçer adet fıskiye yerleştirilmiş. Selsebillerin tekneleri de ortadaki gibi yarım çanak şeklinde tasarlanmış. Ne yazık ki üçü de kırılmış.
Türk rokokosunun en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen çeşme yakın zamanda Kâğıthane Belediyesi tarafından onarılacakmış. (10/ 04/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 13.04.2013 00:53
Görüntülenme: 1432
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 102.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/200
Buşluk Verisi: F/7.1
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 10.04.2013 15:10:52
Merkez Uzunluğu: 62mm

Powered by DNAsoft