Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

gül camii hünkar mahfeli
gül camii hünkar mahfeli
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

hacı mimi camii- tophane
hacı mimi camii- tophane

            

Önceki Fotoğraf:
hacı mimi camii- tophane

 
 Sonraki Fotoğraf:
hacı mimi camii- tophane


hacı mimi camii- tophane
Açıklama: Tophane Kumbaracı ya da asıl adıyla Humbaracı Yokuşu’nda, adını verdiği mahallede yer alan cami, ilk olarak 16. yüzyılda Hacı Mehmet Efendi isimli bir kişi tarafından yaptırılmış. 1900’lü yıllarda, mahalle sakinlerinin çoğunun gayri müslim olması sebebiyle ilgisizlikten harap olmuş. 1967 yılında mahalle muhtarı Mehmet Sarsan öncülüğünde, Alâaddin El- Ensar, Hacı Muhittin Paksoy, Hacı Abdullah ve Salime Çetintaş tarafından betonarme olarak yeniden ihya edilmiş.
Caminin minaresi hemen yanıbaşındaki Anglikan Kırım Kilisesi’nin gotik kulesiyle güzel fotoğraf veriyor. Benzer fotoğraflar Mardin ve Antakya’da hep çekilir ve buralardaki hoşgörü anlatılır. Halbuki İslâm’ın ilk yıllarından itibaren bütün İslâm şehirlerinde bu manzara daima mevcuttu. Başta Yedikule ve Kuzguncuk olmak üzere İstanbul’da da bu tip örnekler çoktur.
Müslümanlar, birlikte yaşamayı bilen insanlardır. Ötekine tahammülsüzlük tarih boyunca hep Batı’da oldu. Biraz tarih bilgisine sahip olan, İslâm şehirlerinde farklı inanç ve kültürün her dönemde yan yana olduğunu ancak Hıristiyan ülkelerinde bırakın Müslümanı, farklı mezhepte olan diğer Hıristiyanların bile barındırılmadığını bilir.
Kendine güveni olan hem mütevazı hem de başkasına saygılıdır. Müslüman kendine güvendiği için kendinden farklı olanla birlikte yaşamaktan hiçbir şekilde gocunmaz. Ne yazık ki Cumhuriyet’ten itibaren Batı’nın tahammülsüzlüğü bize de sirayet ettiğinden ve kendimize güvenimizi kaybettiğimizden günümüzdeki problemler ortaya çıktı.
Bu arada Kırım Kilisesi’nin tarihi 1858’dir. Yani bu devasa kilise küçücük caminin yanına sonradan inşa edilmiş. Yapım hikâyesi de enterasan. Sultan Abdülmecid’in izniyle Kırım Savaşı’na katılan İngiliz askerlerin anısına yaptırılmış. (25/ 04/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 27.07.2013 23:17
Görüntülenme: 903
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 146.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/160
Buşluk Verisi: F/6.3
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 23.04.2013 18:07:40
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft