Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

edirne muradiye camii
edirne muradiye camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ishak paşa sarayı
ishak paşa sarayı

            

Önceki Fotoğraf:
ishak paşa sarayı

 
 Sonraki Fotoğraf:
ishak paşa sarayı


ishak paşa sarayı
Açıklama: Sarp kayalar üzerine kurulmuş bir kartal yuvasını andırır İshak Paşa Sarayı. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir ve Topkapı Sarayı’ndan sonra yapılan sarayların en ünlüsüdür. Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerinin bir terkibidir. Caminin kubbesi Türkistan kubbelerini, yapılar topluluğu Topkapı Sarayı’nı andırır. Kapılarıysa Selçuklu üslûbundadır. Diğer taraftan cami, türbe, harem, koğuşlar ve 116 odasıyla saraydan ziyade bir külliye gibidir.
Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki bir tepede yükselen bu sarayın yapımı tam bir asır sürmüş. Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında inşası başlatılmış. Tamamlatılmasıysa 1784 yılında oğlu İshak Paşa’ya nasip olmuş.
Mimari özelliği ve konumuyla dikkat çeken bu güzel saray, 1923’ten sonra bir çok tarihi eserde olduğu gibi kaderine terkedilmiş. Zamanla doğanın tahribatına uğramış, define avcılarının kazı yeri haline gelmiş. Nihayet 1958 yılında koruma altına alınmasına karar verilmiş ve aralıklarla 48 yıl süren bir restorasyondan geçirilmiş. Çelik güçlendiricilerin kullanıldığı ve çatısının bir bölümünün saçlarla kaplandığı bu restorasyonlarda büyük yanlışlar yapıldığı ve tarihi yapının özgün halinden uzaklaştırıldığı sonradan farkedilmiş. Yanlış uygulamaları kaldırmak ve yapıya özgün halini kazandırmak için 2009 yılında harekete geçilmiş. 2010 yılında ODTܒlü uzmanların belirlediği malzemeler ve onarım tekniğiyle yeni restorasyon başlatılmış. Bilimsel heyetin kontrolünde yapılan çalışmalarla taşıyıcılar güçlendirilmiş ve saç çatı örtüsü sökülmüş. Yerine lamine ahşap çatı uygulnmış. Üzeri de bölgenin ağır kış şartlarına dayanıklı ısıtıcılı camlarla örtülmüş.
Sarayı koruma altına almak adına belki çok iyi niyetlerle hareket edilmiş ancak bu uygulama yapının tarihi dokusuna hiç uymamış. Güzelim saray, çatısındaki camekânların görüntüsüyle serayı andırır hale getirilmiş... (19/ 08/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 01.10.2013 13:40
Görüntülenme: 1231
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 97.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/350.00035000035
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 19.08.2013 16:01:11
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft