Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

osmancık imaret camii
osmancık imaret camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

merzifon piri baba türbesi
merzifon piri baba türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
merzifon piri baba türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
merzifon piri baba türbesi


merzifon piri baba türbesi
Açıklama: Merzifon’da yüksekçe bir tepede kurulu olan Pîrî Baba Tekkesi, Alevi vatandaşların önemli ziyaretgâhlarındandır. Türbe, cami ve çeşmeden oluşan yapılar topluluğunda, türbede medfun olan Pîrî Baba’yla ilgili bilgi veren kaynakların başında Evliya Çelebi geliyor. Çelebi Seyahatnâmesi’nde Pîrî Baba’nın, Hoca Ahmet Yesevî’nin izniyle Anadolu’ya gelip Merzifon’a yerleştiğini, Allah aşkıyla deli divane olmuş bir velî olduğunu belirttikten sonra, Pîri Baba’nın bir çok menkîbesinin olduğunu yazıyor. Ayrıca Evliya Çelebi, Pîri Baba Dergâhı’ndan söz ederken, dergâhın büyük kubbelerle süslü olduğunu, aşevi ve derviş hücreleriyle donatılmış olduğunu, burada her gece iki yüz insanın konakladığını ve Pîri Baba’nın başı açık iki yüz dervişinin bulunduğunu kaydediyor.
Evliya Çelebi’nin bahsettiği dergâhtan günümüze sadece cami, türbe ve çeşme ulaşabilmiş.
Türbeye gelen ziyaretçiler, türlü dilekte bulunur ve dileklerin kabul olması için orada bulunan mumlukta bir mum yakarlar. Ayrıca Türbenin duvarına küçük taşlar yapıştırırlar.
Pîrî Baba hakkında anlatılan en bilinen menkıbe şöyledir: Bir gün dağlarda koyunlarıyla yaşayan Çoban Baba, kardeşi olan Pîrî Baba’yı ziyarete gelir. Gelmeden önce bir mendile süt sağıp mendilin uçlarını bağlar ve Piri Baba’ya getirir. Mendili oda içindeki bir çiviye asar. Piri Baba ermişliğinin yanı sıra, hayatını devam ettirebilmesi için ayakkabı tamirciliğiyle de uğraşmaktadır. Kardeşi Çoban Baba’yla sohbet ederken bir kadın ayakkabısını tamir ettirmek için gelir. Pîrî Baba’ya ayakkabısını verir. Bu arada asılı olan mendildeki süt damlamaya başlar. Bunu gören Pîrî Baba Çoban Baba’ya dönüp, “Kendine gel kardeş, kendine gel!” der ve sözüne şöyle devam eder . “Dağ başında herkes ermiş olur, iş burada olmaktır.” Dersini alan Çoban Baba mendilini alıp tekrar dağlarda koyun gütmeye başlar. (15/ 08/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 22.10.2013 00:35
Görüntülenme: 2026
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 73.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 15.08.2013 16:07:24
Merkez Uzunluğu: 30mm

Powered by DNAsoft