Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kılıç ali paşa camii
kılıç ali paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

merzifonlu kara mustafa paşa anıtı
merzifonlu kara mustafa paşa anıtı

            

Önceki Fotoğraf:
merzifon taş han

 
 Sonraki Fotoğraf:
merzifonlu kara mustafa paşa anıtı


merzifonlu kara mustafa paşa anıtı
Açıklama: İkinci Viyana Kuşatması’yla özdeşleşmiş olan Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Sultan 4. Mehmet’in saltanatı sırasında 1676- 1683 tarihleri arasında 7 yıl sadrazamlık yapmış büyük bir Osmanlı devlet adamıydı. Lehistan ve Rus savaşlarında kazandığı başarılara rağmen, Viyana Kuşatması’nın hüsranla sonuçlanması üzerine idam edildi.
Hakkında olumlu- olumsuz en fazla görüş ve eleştiri bulunan Osmanlı sadrazamlarından olan Kara Mustafa Paşa, kuşatmada kusuru olmakla birlikte dirayet sahibi bir devlet adamıydı. Tarihçiler onu korkusuz, atak, kararlı, kendini beğenmiş, saplantılı, saltanat ve gösterişe düşkünü bir devlet adamı olarak tanıtırlar. Sertliği ve kendini beğenmişliği, hiç kuşkusuz kişiliğinden ve makamının getirdiği özelliklerdendir. Nitekim böyle özelliklere ve büyük bir güce sahip olan paşa, hiçbir zaman devlet çıkarlarını kendi kişisel çıkarlarının altına düşürmemiş. “Kara” sıfatını da bu dürüstlüğü ve cesareti yüzünden almış.
Köprülülerden Fazıl ahmet Paşa’yla birlikte eğitim gören Kara Mustafa Paşa’nın; estetik, sanat ve dinler tarihine karşı büyük bir ilgisi varmış. Ülkenin dört bir yanında inşa ettirdiği cami, kervansaray, sebil ve kütüphaneler bunun göstergesi.
Uğradığı tek ve son başarısızlık Viyana Kuşatması'nda aldığı yenilgidir. Sertliği, mağrurluğu ve tahammülsüzlüğü sebebiyle kendisini sevmeyen kimselerin de ihaneti sonucu yenilgiye uğrayarak Belgrad’a çekilmek mecburiyetinde kaldı. Bu başarısızlığın ardından siyasi rakiplerinin de aleyhinde propagandaları sonucunda idam edildi.
Bu büyük devlet adamının idam fermanını öğrenmesinin ardından yaşananlar da kişiliği hakkında kayda değer bilgiler.
Azle ve katle dair ferman, Kapıcılar Kethüdası Gazaz Ahmed Ağa ile Çavuşbaşı Mehmed Ağa aracılığıyla Belgrad’a gönderilmiş. Memurlar, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın konağına gelerek selam verip durmuşlar. Sadrazam “Ne haber” diye sorunca Gazaz Ahmed Ağa, mühr-i hümayunla sancak-ı şerif ve emanetlerin istendiğini söylemiş. Bunun üzerine istenilenleri teslim eden Merzifonlu, “Bize ölüm var mı?” diye sormuş. Ağa da, “Olmak gerek, Allah imandan ayırmasın” demiş. İdam edileceğini öğrenen paşa, “Rıza Allah’ın” diyerek seccadesini serdirip öğle namazını kılmış. Metin bir şekilde dua ettikten sonra iç oğlanlarına, “Artık siz varın gidin beni duadan unutman” demiş ve kendi eliyle kürkünü, sarığını çıkarıp, “Gelsinler şu halıyı kaldırın, cesedim toprağa alude olsun” demiş. Cellâtlar gelip iplerini hazırlayınca da kendi elleriyle sakalını kaldırıp, “Usulüyle takın” diyerek kazaya rıza göstermiş. İnfazın ardından başı kesilerek vücudu Belgrad’a gömülmüş baş ise padişaha gösterildikten sonra bir müddet Edirne Sarayı’ndaki Adalet Kulesi önünde yer alan ibret taşında bekletilmiş. Ardından da Saruca Paşa Camii haziresine defnedilmiş.
Kelimeler:  
Tarih: 22.10.2013 12:37
Görüntülenme: 3068
İndirilme: 0
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 75.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 15.08.2013 15:31:17
Merkez Uzunluğu: 35mm

Powered by DNAsoft