Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

boğaziçi
boğaziçi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sinan paşa camii
sinan paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
sinan paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
sinan paşa camii


sinan paşa camii
Açıklama: paşa başlattı padişah tamamlattı
Kaptan-ı Derya Sinan Paşa tarafından başlatılıp Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlatılan camidir. İstanbul’da depreme karşı en mukavemetli Sinan eserlerinden olan Sinan Paşa Camii, çok az değişikliklerle günümüze kadar gelmiş bir yapıdır…

Beşiktaş`ta Barbaros Bulvarı ile Beşiktaş Caddesi’nin birleştiği köşede yer alır. Barbaros Bulvarı’nın genişletilmesi sırasında yolun hemen kenarında kalan yapı, bir başka kaptan-ı derya, Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesiyle karşı karşıyadır. Mimar Sinan eseri olan bu eser; cami, günümüze ulaşamayan bir çifte hamam ve sonradan yaptırılan bir medreseden oluşmaktadır… Caminin bânisi, Kanunî’nin damadı Sadrazam Rüstem Paşa’nın kardeşi Sinan Paşa’dır. 1550-1553 yılları arasında Kaptan-ı Derya olan Sinan Paşa, 1554 yılında vücudunda çıkan bir kist yüzünden rahatsızlanır ve bir yıl sonra vefat eder. Paşa, kardeşinin hanımının yaptırdığı Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’ne defnedilir.
Bu arada caminin temeli atılmış, bina, subasmanına kadar yükselmiştir. Paşa’nın vefatı üzerine yarım kalan caminin tamamlanması için Kanunî Sultan Süleyman, Mimar Sinan’a emir verir ve Rüstem Paşa’nın da yardımıyla cami 1556 yılında tamamlanıp ibadete açılır… (24/ 08/ 2005)
Kelimeler:  
Tarih: 23.11.2007 09:15
Görüntülenme: 1678
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 71.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft