Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa yıldırım camii
bursa yıldırım camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

beylerbeyi hamid-i evel camii
beylerbeyi hamid-i evel camii

            

Önceki Fotoğraf:
beylerbeyi hamid-i evel camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
beylerbeyi hamid-i evel camii


beylerbeyi hamid-i evel camii
Açıklama: Beylerbeyi Hamid-i Evvel Camii’nin minberi gibi kürsüsü de fildişi kakmalarla bezeli. Bu kakmaların bir kısmı zaman içerisinde düşmüş, kürsünün alt kısmındaki çıkıntı bölümler de kırılmıştı. Yeni restorasyonda yok olan kakmalar tamamlandı, kırılan bölümler de yeniden yapıldı.
Kürsünün süslemelerinde şâhî benek motiflere de yer verilmiş. Bu motiflerden biraz bahsetmek istiyorum. Şâhî benek, kaplan postundaki beneklerden hareketle yapılmış. Gücü temsil eden bu motife Osmanlı süsleme sanatında sıkça rastlanır. Öncelikle padişah kaftanlarında, çinilerde ve kürsü, rahle, pencere kanatları gibi ahşap malzemelerde kullanımı yaygındır. Bu kullanımlarda benekler burada da olduğu gibi çoğu zaman üç hilâl şeklinde uygulanmış.
Gelelim motiflerin ismine... 40- 50 yıl önce bir Alman araştırmacı bu motifleri “çintemani” olarak adlandırmış. O gün bugündür en ciddi çalışmalarda dahi hep bu isim kullanılmış. Osmanlı kaynaklarında böyle bir ismin olmaması kimseyi rahatsız etmemiş.. Sanat tarihçilerinde, “İsim bir Batılı tarafından konuldu ya, kaynakları araştırmaya ne gerek var… Adam nasıl olsa araştırmıştır (!)” ucuzculuğu ve teslimiyeti hakim olmuş. Ayrıca “Ezber bozmanın ne anlamı var?” denilmiş… Ne mutlu ki bazen böyle düşünmeyenler de çıkabiliyor. Aziz Doğanay adlı bir araştırmacı, Osmanlı süsleme sanatının bu özel motifini Osmanlı kaynaklarında araştırmış ve gerçek ismini (şâhî benek ve pelengi) bularak, Osmanlı Mimarisinde Tezyinat adlı kitabında anlatmış. Daha fazla bilgi edinmek isteyen bu kitabı edinebilir. (10/ 08/ 2014)
Kelimeler:  
Tarih: 18.08.2014 16:48
Görüntülenme: 908
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 128.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

IPTC Info
Byline: MustafaCambaz
Telif Notları:

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D600
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 10.08.2014 12:02:56
Merkez Uzunluğu: 40mm

Powered by DNAsoft