Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

harput kale hamamı
harput kale hamamı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

firuz ağa camii
firuz ağa camii

            

Önceki Fotoğraf:
firuzağa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
firuz ağa camii


firuz ağa camii
Açıklama: Divanyolu’nda, Sultan Ahmet Camii’nin karşısında bulunan Firuz Ağa Camii, Fatih’in oğlu Sultan 2. Bayezid’in hazinedarbaşı Firuz Ağa tarafından yaptırılmış. Divanyolu’nun genişletilmesinden önce daha büyük bir avlusu olan cami, kapısının üstündeki kitabeden de anlaşılacağı üzere 1491 yılında, yani fetihten 38 yıl sonra inşa edilmiş. Kitabe de Şeyh Hamdullah Efendi’nin kaleminden çıkmış.
Tek kubbeli küçük camilerin tipik bir örneği ve Bursa üslûbunun basit bir karışımı olan bu cami, küçük olmasına rağmen Bursa üslubunun klâsikleşmeye doğru gelişimi açısından önemli.
Kare plânlı camide kubbe sekizgen bir kasnağa oturuyor. Bursa camilerinde olduğu gibi bu caminin de iç avlusu yok.
Üç kubbeli son cemaat yerinin sütun başlıkları istalaktitli.
Cümle kapısı dışarı az çıkıntılı olup sade silmeli bir çerçeveye sahip. Kapı, camiyi küçük göstermemek ve soğuk havalarda içeriyi soğutmamak için küçük fakat çok uyumlu ölçülerde yapılmış.
Firuz Ağa Camii’nin tek şerefeli minaresi, diğer camilerde görülmeyen şekilde sol taraftadır. Gövdeye geçen papuç kısmı son derece kısa olan minarenin şerefe ve korkuluğu klâsik üsluplu.
Firuz Ağa Camii, Sultanahmet Camii ile birlikte Atmeydanı’nı taçlandırıyor. Eskiden imparatorların at yarışlarını seyrettikleri loca, Firuz Ağa Camii’nin bulunduğu yerdeymiş. (17/08/2005)
Kelimeler:  
Tarih: 28.11.2007 00:40
Görüntülenme: 4281
İndirilme: 7
Oylama: 3.67 (3 Oy(lar))
Dosya boyutu: 83.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft