Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

sultanahmet camii
sultanahmet camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

fındıklı molla çelebi camii
fındıklı molla çelebi camii

            

Önceki Fotoğraf:
fındıklı molla çelebi camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
fındıklı molla çelebi camii


fındıklı molla çelebi camii
Açıklama: Molla Çelebi Camii, Boğaziçi’nin Fındıklı kıyısındadır. Kabataş Camii ve Fındıklı Camii adlarıyla da tanınır. Kapısındaki tabelada 1586 olarak görünse de, inşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı son eser olduğu söylenir. Yaptırıldığında hamam ve mekteple birlikte küçük bir külliye şeklindeymiş ancak günümüze sadece cami kalmış. Cami, Anadolu Kazaskerliği görevinde de bulunmuş olan İstanbul Kadısı Mehmet Vusulî Efendi tarafından yaptırılmıştır. Mehmet Vusulî Efendi, “Molla Çelebi” olarak bilindiğinden yaptırdığı cami de aynı adı almış.
Cami, çeşitli zamanlarda depremlerden ve yangınlardan hasar görmüş, birçok onarım geçirmiş, yine de günümüze çok az bir değişiklikle gelebilmiş. Caminin 1723 ve 1724’te çıkan yangınlarda harap olduğu, daha sonra Tuğracı Ömer Ağa tarafından ibadet bölümünün aslına uygun biçimde onarıldığı ancak son cemaat yerinin ahşap sütunlu bir sundurmaya dönüştürüldüğü bilinmekte.
Bir tamirat da 1958 yılında yapılmış. Bu tamiratta, altı mermer sütun ve sivri kemerlerin üzerinde beş kubbenin örttüğü son cemaat yeri yeniden inşa edilmiş. (Fotoğraf, Kızkulesi'nden çekildi.)
Kelimeler:  
Tarih: 29.11.2007 21:10
Görüntülenme: 1631
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 138.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft