Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

topkapı sarayı- harem/ valide sultan dairesi
topkapı sarayı- harem/ valide sultan dairesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

efsaneler kulesi
efsaneler kulesi

            

Önceki Fotoğraf:
efsaneler kulesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
efsaneler kulesi


efsaneler kulesi
Açıklama: Asya ile Avrupa'nın kesiştiği bir noktada, Asya sahillerinde bir taş tümseğe oturtulmuş kuledir Kızkulesi... İki kıta arasındaki konumu sebebiyle dünyada eşi benzeri olmayan yapılar konumundadır. Bence İstanbul'un en şanslı semti Salacak sahilinden, arkasındaki tarihî yarımada ile her hava şartında, İstanbul'un en güzel fotoğrafını verir...
Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu küçük kule, İstanbul'un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına şahitlik etmiştir. Antikçağdan Eski Yunan'a, Bizans'tan Osmanlı İmparatorluğu'na tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.
Kızkulesi'nin ulaşılmazlığı nedeniyle, insanlar onun içinde yaşanılanlar hakkında çok fazla bilgiye sahip olamamışlar, bu nedenle de onunla ilgili efsaneler anlatmakla yetinmişlerdir. Kavuşamayan aşıklarla ilgili bir çok hikaye kızkulesi'ne atfedilmiştir. Antikçağ, Yunan ve Bizans dönemlerinde yaşanan hikayelerin yanısıra Osmanlı dönemi ile ilgili hikaye de vardır...
Hikayeye göre; Battal Gazi, askerleriyle beraber kuleye baskın yapar ve burada saklanan hazineyle birlikte tekfurun kızını da alarak, atına atlayıp Üsküdar'dan uzaklaşır. Çok bilinen "Atı alan Üsküdar'ı geçti" lâfının da buradan kaldığı söylenir.
Bu hikayeden günümüze gelen bir diğer şey de küçük kulenin ismiyle ilgilidir. Diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen Türkler buraya Kızkulesi ismini vermeşlerdir. Antikçağda Arkla (Küçük Kale) ve Damialis (dana yavrusu) adlarıyla anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros" ismiyle ün yapmış.
Yüzyıllar boyu hep hikayeleriyle anılan kule, Hamoğlu Holding'in restorasyonundan sonra 2000 yılında kapılarını, onu görmek isteyen misafirlerine açtı. Yalnız bu kapıdan içeriye girmek biraz tuzlu çünkü kıyıdan kalkan tekneyle kuleye ulaşmak 7 lira. Ancak, kuleye çıkıp İstanbul'u seyretmeye başladığınız anda verdiğiniz parayı unutacağınızdan emin olabilirsiniz.
Kelimeler:  
Tarih: 29.11.2007 22:38
Görüntülenme: 959
İndirilme: 4
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 72.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft