Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şahkulu camii- beyoğlu
şahkulu camii- beyoğlu
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

zeynep sultan camii
zeynep sultan camii

            

Önceki Fotoğraf:
zeynep sultan camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
zeynep sultan camii


zeynep sultan camii
Açıklama: Gülhane Parkı’nın karşısında bulunan Zeynep Sultan Camii, Lâle Devri padişahı 3. Ahmed’in kızı Zeynep Asime Sultan tarafından yaptırılmış. 1769 tarihli caminin mimarı Mehmet Tahir Ağa’dır. Cami, kullanılan malzeme ve mimarî tarzından ötürü, ilk bakışta Bizans eseri izlenimi verse de tam bir Osmanlı’dır. Ayazma ve Laleli camilerinin de mimarı Mehmet Tahir Ağa, çevresindeki dokuyla uyum içinde olması düşüncesiyle bu camide Barok ve klâsik üslubu kaynaştırınca böyle bir yapı ortaya çıkmış. Kesme taş ve tuğladan yapılan caminin mihrabı çıkıntılı. Kasnağı pencereli olan tek kubbe duvarlara oturuyor. Altı sütunlu son cemaat yeri, dört tonoz ve bir kubbe ile örtülü.
Caminin arka tarafında bulunan sıbyan mektebi, bugün bir aile tarafından ev olarak kullanılıyor. Güney batıdaki medrese ise Anıtlar Derneği’ne hizmet veriyor. Gövdesi tuğladan örülü, şerefesi demir korkuluklu minareye, taş basamak kenarları açıkta bırakılarak farklı bir renk ve desen görünümü verilmiş.

Bir avlunun ortasında bulunan caminin iki yerde haziresi var. 1912’deki atlı tramvay yolu düzenlemesinde kaldırılan ve uzun yıllar caminin bodrumunda tutulan Zeynep Asime Sultan’ın kabri 1950 yılında tekrar bu hazireye defnedilmiş. Yeniçeri isyanında ele geçmemek için kendisiyle birlikte konağını ve 500 civarında yeniçeriyi havaya uçuran Alemdar Mustafa Paşa da bu hazirede medfun.
Cami, 1958 yılında vakıflar, 1983 yılında da cemaat tarafından tamir edilmiş.
Kelimeler:  
Tarih: 02.12.2007 02:10
Görüntülenme: 1233
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 147.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft