Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

nilüfer
nilüfer
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kocatepe camii
kocatepe camii

            

Önceki Fotoğraf:
kocatepe camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
kocatepe camii


kocatepe camii
Açıklama: Kocatepe Camii, Cumhuriyet’ten sonra inşa edilen en büyük camidir. Ankara, Kızılay’da bulunan caminin yapım süreci çok uzun sürmüş. İlk çalışmalar 1944’te başlatılmış. 1957 yılında merhum Başbakan Adnan Menderes’in direktifiyle Kocatepe’de bu cami ve Diyanet sitesi yapılması uygun bulunmuş. Mimar Vedat Dalokay’ın hazırladığı proje kabul edilmiş ve bu projeye göre caminin temeli atılmış. Birinci proje sırasında temeli atılan Diyanet hizmet binası, 1964 yılında tamamlanmış. Daha sonra Vedat Dalokay’ın projesinden vazgeçilerek, 1967 yılında açılan ikinci proje yarışmasında Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin’in çizdiği proje kabul edilmiş ve aynı yıl caminin temeli atılarak inşaatına başlanmış. 1981 yılında Diyânet Vakfı’na devredilen inşaat, 1987’de tamamlanarak dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından ibadete açılmış. Yaklaşık 5 dönümlük bir alan üzerinde inşa edilen caminin alt kısmında konferans salonu, kütüphane, otopark, dükkanlar ve idari birimler bulunuyor.
Geleneksel mimariye bağlı kalınarak inşa edilen Kocatepe Camii'nin ana mekânı 4 fil ayağı üzerine oturan, 28 merte çapında bir merkezi kubbe ve dört yarım kubbeden oluşuyor. Caminin 88 metre uzunluğunda 4 minaresi var. Minarelerin şerefelerine hem asansörle hem de merdivenle çıkılıyor. Cami dört minaresiyle Selimiye’yi, merkezî ve yarım kubbeleriyle de Sultanahmet Camii’ni hatırlatıyor.
16. yüzyıl estetiği ile 20 yüzyıl teknolojisi birleştirilerek inşa edilen caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince bir işçilikle yapılmış.
Cami, ‘klâsik dönemin ucuz bir kopyası’ şeklinde çok eleştirildi… Farklı, özgün bir mimariyle yapılması daha uygun olabilirdi ancak her şeye rağmen güzel, ferah bir cami…
Kelimeler:  
Tarih: 16.03.2008 21:03
Görüntülenme: 1341
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 68.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft