Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

enderun kütüphanesi/ üçüncü ahmet kütüphanesi
enderun kütüphanesi/ üçüncü ahmet kütüphanesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

nişancı mehmet paşa camii
nişancı mehmet paşa camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
nişancı mehmet paşa camii


nişancı mehmet paşa camii
Açıklama: Nişancı Paşa Camii, Mehmet Paşa Camii, Nişancı Camii, Boyalı Mehmet Paşa Camii adlarıyla da bilinen cami, Fatih Çarşamba’da Nişanca Caddesi üzerindedir. Mimar Sinan’ın son eserlerindendir. 1584- 1588 yılları arasında 3. Murat devri vezirlerinden Cedid Nişancı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Camide, Sinan tarafından geliştirilmiş sekizgen şemanın değişik bir uygulaması görülüyor.
Güçlü bir mimarisi olan caminin iç mekânı, pencereler ve yapının yüksekliğiyle oldukça aydınlık ve ferah. Bu mimari üslûp, camiye dıştan da yüksek katların hakim olduğu değişik bir görünüm sağlamış.
Giriş kapısının iki yanında bulunan kitabelere göre cami, 1766 yılında Sultan 3. Mustafa zamanında, Mehmet Paşa’nın torunu Şükrullah Efendi tarafından, 2. Mahmut devrinde 1835’te de zamanın Vakıf Nâzırı Mekkizâde Mustafa Asım Efendi tarafından onarılmış. 1958’de de Vakıflar İdaresi tarafından tamir edilen cami, son olarak 2007- 2008 yıllarında yine Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restore edildi. 2007 Nisan ayında başlayan restorasyon 2008 Şubat’ında tamamlanarak, on ay gibi kısa bir süre içinde çevre düzenlemesi de yapılarak cami kapsamlı bir şekilde onarıldı.
Kelimeler:  
Tarih: 30.03.2008 15:34
Görüntülenme: 2134
İndirilme: 4
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 35.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft