Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

izmir başdurak camii- hacı hüseyin camii
izmir başdurak camii- hacı hüseyin camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

hafız ahmet paşa camii
hafız ahmet paşa camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
hafız ahmet paşa camii


hafız ahmet paşa camii
Açıklama: Fatih’te, Fatih Camii yakınında bulunan cami, 4. Murat’ın sadrazamı Hâfız Ahmet Paşa tarafından, 1600'lü yıllarda medrese, Darü’l- Kurra ve sebille birlikte külliye şeklinde yaptırılmış. 1918 Fatih yangınında harap olmuş. Uzun yıllar (60 senenin üzerinde) yıkık minaresiyle virane vaziyette kalmış. Belediye tarafından yapılan yeni parselâsyonda yıkılmasına karar verilmiş. 1960’lı yıllardaysa caminin bulunduğu arsa, medresesiyle birlikte Sakarya Valiliği’ne öğrenci yurdu yapılması için satılmış.
O dönemde Anıtlar Yüksek Kurulu’nda olan Prof. Semavi Eyice, “Cami harap da olsa yerinde duruyor. Satamazsınız!” diye bu duruma karşı çıkmış. Hocanın itirazına Sakarya valisi de şahit olunca, “Nasıl olur? Bize gelen yazıda belli belirsiz duvar kalıntıları var deniliyor. Biz parasını verip bu arsayı aldık bile” deyince, hoca da gidip yerinde görmelerini söylemiş. Vali ve satışçılar Fatih’e gidip camiyi görünce bu defa vali, “Aman Allah’ım bir resmi müessese nasıl yapar bu işi?” diye tepki göstermiş.
Bu olay üzerine cami ve medresenin ihyası için Vakıflar’a bir yazı yazılmasına karar verilmiş. 1976 yılında Vakıflar caminin ihyasına karar vermiş. Semavi Eyice'nin çabaları sonucunda nihayet 1990 yılında Vakıflar İdaresi ve Selam Vakfı işbirliğiyle tamiratına başlanarak, 1992 yılında ibadete açılmış.
Kelimeler:  
Tarih: 31.03.2008 00:59
Görüntülenme: 1751
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 36.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft