Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kayseri cıncıklı camii
kayseri cıncıklı camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mimar sinan camii
mimar sinan camii

            

Önceki Fotoğraf:
mimar sinan camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
mimar sinan camii


mimar sinan camii
Açıklama: Fatih’te, İstanbul Emniyet Müdürlüğü arkasında Koca Sinan Caddesi üzerindeki parkın içindedir. Çukurda ve beton yığınlarının arasında kaldığı için pek fark edilmez. Bazı kaynaklara göre camiyi, tüm zamanların en büyük mimarı Koca Sinan 1573 yılında kendi hayratı olarak yapmış. Tahsin Öz'ün İstanbul Camileri adlı kitabında ise Fatih Camii'nin mimarı Atik Sinan tarafından inşa edildiği yazıyor. 1918’de çıkan Cibali- Fatih yangınında yanmış, minaresi 1938 ve 1963 yıllarında tamir edilmiş. Caminin arsası üzerine 1950 yıllarından önce gecekondular, daha sonra da apartmanlar yapılmış. Caminin ihyası için yapılan çalışmalar, işgalciler tarafından engellenmiş. Nihayet Vakıflar İdaresi tarafından 1975 yılında aslına uygun yeniden yapılarak ibadete açılmış.
Duvarları bir sıra kesme taş ve iki sıra tuğlayla örülü cami, dikdörtgen plânlı ve ahşap çatılıdır. Cami yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümdür. Bir de mektebi bulunuyormuş ancak yıkılan bu mektepten günümüze bir eser kalmamış. Çeşmesiyse akmasa da mevcut.
Mimar Sinan Camii’nin en bariz özelliği, değişik üslûptaki minaresidir. Avlu girişinin yanında konumlandırılan minare köfeki taşından örülü. Küçük bir kubbeyle taçlandırılan sekizgen gövdeli köşk minarenin her yüzünde bir ezan penceresi bulunuyor. Çevresi halen işgal altında olan caminin avlu girişinde yer alan eternit kaplı saçaklar da çirkin bir görüntü arzediyor ve caminin ön yüzünü çok kötü bir şekilde perdeliyor.
Kelimeler:  
Tarih: 12.04.2008 01:30
Görüntülenme: 2027
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 62.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft